Українська правда
Поштова розсилка:
Пошук:
Замовити розсилку
Знайти
  RSS    PDA    Архів
Економічна правда
  Понеділок, 7 травня 2012, останнє оновлення: 7 хвилин тому

Рейтинг брокерів та особливості фондового ринку

Рівень "технічних" угод на УБ і на ПФТС приблизно однаковий і не перевищує, за одними оцінками, 20% на кожній з бірж. За іншими оцінками, на УБ - 10-20%, на ПФТС - 20-30%. Але навіть начебто під "технічні" угоди брокери мають реальні замовлення, тому така оцінка доволі суб'єктивна. Важливим є не тільки відсоток "технічних" угод, а і їхній вплив на ринок.

Фото proext.com330

Фондовий ринок України донедавна більше нагадував "клуб за інтересами", у якому брали активну участь не більше десяти гравців. Інші були лише пасивним спостерігачами з невеликими обсягами: вони заробляли гроші в інших "клубах".

Цей "клуб" навчився заробляти гроші, продаючи акції вітчизняних компаній у власних портфелях іноземним інвесторам. Вони довіряли оцінкам вітчизняних аналітиків, які пророкували шалене зростання ринку у 2006-2007 роках.

2008 рік став холодним душем для іноземних інвесторів, частка грошей яких на ринку скоротилася з 80% до 10%. Однак після появи Української біржі і запровадження інтернет-трейдингу на ринку з'явився приватний гравець, частка якого у загальному обороті виросла до 30-35% на початку 2010 року.

Таким чином, 2009 року український фондовий ринок отримав друге дихання, і є всі підстави вважати, що тепер він матиме набагато кращі перспективи.

Одночасно з розвитком Української біржі загострилася конкуренція між нею та лідером ринку ПФТС. І хоча за 2009 рік обсяг торгів акціями на ПФТС в півтора рази перевищив аналогічний обсяг на УБ, 2010 року ситуація може змінитися.

Хоча, за визнанням учасників ринку, "технічних угод" стає менше, кожна з бірж принагідно звинувачує конкурента у накручуванні обсягів.

ПФТС, як відомо, готується до продажу російській біржі ММВБ, що змушує керівництво майданчика стимулювати розвиток інституту маркет-мейкерства. І поки що маркет-мейкери проводять переважну більшість операцій на ринку.

Так, на ПФТС на першу трійку компаній припадає 33% всього обсягу торгів 173 учасників. На УБ - ситуація аналогічна: 34% на першу трійку при 112 учасниках.

УБ проти ПФТС: де "справжніший" ринок?

На питання торговцям, який з цих двох ринків найбільш ліквідний, маркет-мейкери УБ називають "свій" майданчик, тоді як активні учасники обох бірж або вважають їх подібними за цими показниками, або надають незначну перевагу УБ.

Насправді, ліквідний ринок акцій вже давно перемістився до Української біржі, про що свідчить, у першу чергу, зростаюча кількість дрібних угод.

Отже, якщо сьогодні на УБ більш ліквідним є ринок акцій, де торгуються "блакитні фішки", то на ПФТС продовжує розвиватися ринок облігацій. На розміщення державних облігацій є сталий попит з боку банків та НБУ. Корпоративні облігації, окрім банків, користуються попитом серед недержавних пенсійних фондів.

У свою чергу, на Українській біржі майже не представлені облігації.

Однак, окрім реальних торгів акціями, на біржах також відбуваються неринкові угоди. Тобто їхня мета не полягає в інвестування у цінні папери з метою отримання прибутку при продажу.

Наприклад, за результатами угоди не змінюється реальний власник акцій, лише номінальний, але таким чином на ринку формується видимість активності торгів за певними паперами, що, безумовно, привертає увагу приватного інвестора. Такі угоди прийнято називати "технічними".

"Що таке технічна угода? Це угода, укладена не за допомогою технологій біржі, але була там зареєстрована. Класифікувати "технічні угоди", не знаючи контрагентів майже неможливо, тому оцінка обсягів таких угод на обох біржах - це скоріш суб'єктивна думку", - відзначив в коментарі "ЕП" директор з розвитку ПФТС Ігор Селецький.

За словами торговців, на ПФТС досі зустрічаються технічні угоди, тоді як на Українській біржі на ринку заявок таке явище майже відсутнє: тут угоди відбуваються "наосліп", до того ж, біржа знімає комісію.

"На УБ важко "ганяти" акції. Тут, в основному, торгуються папери на ринку заявок і не видно ні покупця, ні продавця. Реально відбувається продаж або купівля", - відзначив у коментарі "Економічній правді" брокер великої інвестиційної компанії.

Однак, за оцінками генерального директора Foyil Securities Олександра Сандула, рівень "технічних" угод на УБ і на ПФТС приблизно однаковий і не перевищує 20% на кожній з бірж. За іншими оцінками, на УБ - 10-20%, на ПФТС - 20-30%.

"Навіть начебто під "технічні" угоди брокери мають реальні замовлення, тому така оцінка доволі суб'єктивна. Важливим є не тільки відсоток "технічних" угод, а і їхній вплив на ринок", - відзначив директор з торгівельних операцій і продажів ІГ "Арт-капітал" Костянтин Шилін.

У деяких компаніях також відносять до категорії "технічних" угоди на ринку "РЕПО", ціни на якому суттєво відрізняються від ринкових. Цей сегмент останнім часом почав активно розвиватися на Українській біржі.

Однак угоди РЕПО - купівля-продаж цінного паперу із зобов'язанням зворотної операції через визначений строк за визначеною ціною - не йдуть в розрахунок біржової ціни, тому їх вплив на ринок також незначний.

У підсумку, можна припустити, що технічні угоди є на обох біржах, але, враховуючи існуючий механізми торгівлі, їх частка незначна.

"Якщо раніше, коли була стара торгівельна система і старі правила торгівлі, учасники могли укладати угоди на будь-які обсяги з будь-якими строками, а через кілька днів скасовувати угоду, не проводячи за нею розрахунків, то сьогодні це вже неможливо", - переконує голова інвестиційної групи "ТАСК" Сергій Бродович.

При цьому, за його словами, такі угоди бралися до уваги при розрахунку індексу, курсової вартості та рейтингу. Нині ж за всіма укладеними угодами необхідно проводити реальні розрахунки, тобто у торговців мають бути реальні активи.

За словами Ігоря Селецького, вплив технічних угод на рейтинг торговців ПФТС зведено до мінімуму. "До методики розрахунку рейтингу входить "коефіцієнт активності". Цей коефіцієнт враховує кількість угод, укладених брокером шляхом акцепту (автоматичного прийняття котирування. - Ред.), і кількість контрагентів, з якими торговець провів угоди", - відзначив директор з розвитку ПФТС.

"Для ринку заявок скасування угод, наприклад, в принципі неможливе - розрахунки проводяться миттєво. На ринку котирувань це можливо, однак біржі йдуть на це неохоче і вимагають письмові звернення від учасників угод", - додав Сергій Бродович.

Ще один приклад "псевдо-технічної" угоди виникає, коли учасник торгів купує великий пакет цінних паперів, але через кілька днів розподіляє їх на кількох своїх клієнтів шляхом біржових угод.

"Іноді трейдери позичають один в одного папери або гроші, але природа угод тепер зовсім інша. Раніше це робилося для збільшення обсягів торгів, рейтингу або для "малювання" біржового курсу, сьогодні ж змінюється власник цінних паперів і проводяться розрахунки", - додав голова інвестиційної групи "ТАСК".

Інститут маркет-мейкерства

Маркет-мейкерством називають зобов'язання певною компанією підтримувати котирування купівлі та продажу за обраними паперами. Таким чином завжди підтримується певний спред, з'являється покупець і продавець.

В Україні і на УБ, і на ПФТС маркет-мейкерство провадиться шляхом утримання обраного спреда - 1,5-2% протягом певного часу. "Зазвичай це 80% торгівельної сесії, але обов'язково - на її початку та в кінці", - відзначив Костянтин Шилін.

В цілому до маркет-мейкерства на ринку ставляться позитивно. За словами керівника відділу торгівлі цінними паперами ІК "Тройка Діалог Україна" Володимира Грищенка, цей інститут дозволяє збільшити ліквідність на ринку, що особливо важливо при обмеженій кількості акцій в обігу.

"Природно, біржі зацікавлені у збільшенні обсягів торгів і тому стимулюють ці процеси, але суми тут поки що незначні", - відзначив директор торгівельного департаменту ІК "Сінком Капітал" Павло Коровицький.

"Запуск маркет-мейкерства на ПФТС дозволив біржі зупинити скорочення своєї ринкової частки, а в останні місяці - і збільшити її. Своїм маркет-мейкерам ПФТС пропонує конкурентну винагороду та зручні інструменти для постійної підтримки двосторонніх котирувань у вузькому спреді", - відзначив Олександр Сандул.

До числа маркет-мейкерів на ПФТС, окрім Foyil Securities, учасники ринку також відносять компанії "Навігатор Інвест", "ТАСК-брокер" та "Дрегон капітал", які зацікавлені у ПФТС, у першу чергу, як у майданчику.

"Ми сьогодні є маркет-мейкерами на ПФТС за одинадцятьма найбільш ліквідними паперами, серед яких "Азовсталь", Єнакієвський металургійний завод, Алчевський меткомбінат та "Укрнафта". Оскільки умови договору конфіденційні, вартість наших послуг назвати не можемо", - розповів Сергій Бродович.

Утім, за словами брокера великої інвестиційної компанії, ПФТС втрачає частку ринку перед продажем ММВБ. "Щоб не показувати падіння обсягів, вона може стимулювати маркет-мейкерство і заплющувати очі на "технічні" угоди", - каже він.

На УБ також активно використовується інститут маркет-мейкерства. Серед лідерів за обсягами торгів - компанії "Драгон Капітал", "Тройка Діалог Україна" та "Проспект Інвестментс", які обіймають до 35% усього річного обороту біржі. Також маркет-мейкером біржі є інвестиційна компанія "Сінком".

"Українська біржа почала використовувати цей інститут на старті своєї діяльності, що і дозволило їй відвоювати позиції в інших учасників ринку. Компаніям не завжди вигідно бути маркет-мейкером на обох біржах, тому гравці сконцентрувалися на торгах однієї біржі", - відзначив керівник відділу торгівельних операцій інвесткомпанії "Альтана Капітал" Іван Дмитренко.

Рейтинг торговців

"Економічна правда" презентує рейтинг найактивніших брокерів на фондових майданчиках України.

До зведеного рейтингу "Економічної правди" потрапили усі публічні компанії - активні гравці на обох біржах, які наторгували понад 100 мільйонів гривень протягом 2009 року.

Дивує позиція Української біржі, яка не раз наголошувала на власній прозорості, але відмовилася надавати інформацію щодо обсягів торгів кожної з компаній.

Чи можна претендувати на лідера ринку і одночасно ховати інформацію про активність торгів від численних клієнтів інтернет-брокерів та самих брокерів? Адже ліквідний ринок з'являється лише там, де діють відкриті правила.

Через відмову Української біржі "Економічна правда" звернулася до учасників ринку з проханням надати власні обсяги торгів. Ті, компанії, які відмовилися або не встигли вчасно надати обсяги торгів на Українській біржі, були оцінені "Економічною правдою". Межа похибки складає не більше 5-6%.

Рейтинг найбільших брокерів, що працюють з приватними клієнтами, УБ та ПФТС, 2009 рік

Компанія

Обсяг торгів на ПФТС, млн. грн.
Обсяг торгів на УБ, млн. грн.
Загалом, млн. грн.

1

Драгон Капітал ТОВ
210,6
800*
1010,6

2

ТАСК-брокер ТОВ
780,9
213,0
993,9

3

Тройка Діалог Україна ТОВ
30,2
920*
950,2

4

Альтана Капітал Приватне АТ
787,1
6,8*
793,9

5

Селянська Інвестиційна Компанія ІК ЗАТ
401,3
235,0
636,3

6

Фоїл Сек'юрітіз Нью Юроп ЗАТ
435,9
171,4
607,3

7

Регата Інвестментс ТОВ
445,2
111,7
556,9

8

АРТ-КАПІТАЛ ІФК ЗАТ
216,2
241,5
457,7

9

Навігатор-Інвест ТОВ
227,6
154,4*
382,0

10

БГ Капітал ТОВ
240,6
103,1
343,7

11

Проспект Інвестментс ІК АТ
3,0
314,9*
317,9

12

Сократ Фінансова Компанія (ТОВ+АТ)**
168,8
96,9
265,7

13

Український фондовий центр ТОВ
245,4
145,2*
390,6

14

Спеціаліст цінні папери ТОВ
9,6
238,3*
247,9

15

Група Інвестиційний Стандарт ТОВ
135,6
74,6*
210,2

16

Конкорд Капітал ТОВ
62,0
128,4*
190,4

17

Укранет ТОВ ФК
169,6
4,6*
174,2

18

Аструм Капітал ТОВ
40,3
103,8
144,1

19

Гарант Капітал ТОВ
69,8
72,4*
142,2

20

Гайнсфорт-онлайн ТОВ
0,0
140,9
140,9

21

Он-лайн капітал ТОВ
88,6
49,7
138,3

22

КейБіСі Сек'юрітіз Україна ТОВ
43,6
81,8*
125,4

23

Ренесанс Капітал ТОВ
39,8
84,3
124,1

24

Промислові фінанси ТОВ
44,9
77*
121,9

* - оцінка "Економічної правди"

** - до оцінки активності брокерів ІГ "Сократ" входив обсяг торгів АТ "ФК Сократ" та ТОВ "ФК Сократ".

Рейтинг брокерів за обсягами торгів акціями, ПФТС, 2009 рік

Компанія/банк

Обсяг торгів
акціями, грн.
Частка ринку, %

1

Перша Фондова Брокерська Компанія ТОВ
1 139 151 472,54
12,27

2

Фінтайм ТОВ
1 120 573 735,95
12,07

3

Альтана Капітал Приватне АТ
787 066 557,95
8,48

4

ТАСК-брокер ТОВ
780 942 396,02
8,41

5

Банк Донгорбанк Публічне АТ
653 815 322,10
7,04

6

Регата Інвестментс ТОВ
445 245 919,60
4,80

7

Фоїл Сек'юрітіз Нью Юроп ЗАТ
435 948 253,96
4,70

8

Селянська Інвестиційна Компанія ІК ЗАТ
401 276 275,93
4,32

9

Український фондовий центр ТОВ
245 351 234,78
2,64

10

БГ Капітал ТОВ
240 579 723,38
2,59

11

Навігатор-Інвест ТОВ
227 569 124,80
2,45

12

АРТ-КАПІТАЛ ІФК ЗАТ
216 236 735,69
2,33

13

Драгон Капітал ТОВ
210 591 247,26
2,27

14

Укранет ТОВ ФК
169 611 357,48
1,83

15

Сократ Фінансова компанія (АТ+ТОВ)*
86 499 771,20
0,93

16

Група Інвестиційний Стандарт ТОВ
135 588 920,21
1,46

17

Тессера Капітал ІК ТОВ
113 705 911,90
1,23

18

Ексім-Актив ТОВ
102 730 233,33
1,11

19

Трансат-Брок ТОВ
102 683 531,87
1,11

20

Он-лайн капітал ТОВ
88 571 925,24
0,95

Рейтинг брокерів за обсягами торгів акціями, УБ, 2009 рік

Місце

Компанія

Частка ринку, %

Місце

Компанія

Частка ринку, %

1

ООО "Тройка Диалог Украина"

15,3

26

АО ЗТ "Нафта-Инвест"

1,0

2

ООО  "Драгон Капитал"

13,3

27

АО "СБЕРБАНК РОССИИ"

1,0

3

АО ИК "Проспект Инвестментс"

5,2

28

ООО "БУДСПЕЦСЕРВИС"

1,0

4

ЗАО "ИК "АРТ - КАПИТАЛ""

4,0

29

ООО "Милениум Капитал"

0,9

5

ООО "Специалист ценные бумаги"

3,9

30

ООО "ФОНДОВАЯ КОМПАНИЯ ПИЛОТ"

0,9

6

ЗАО "Синком Капитал"

3,9

31

ООО "ФК "Гард-Капитал""

0,9

7

ООО "ТАСК-брокер"

3,5

32

ООО "Он-лайн капитал"

0,8

8

ЗАО "Фоил Секьюритиз Нью Юроп"

2,8

33

ООО "Украинский энергентический капитал"

0,8

9

ООО "Навигатор-Инвест"

2,6

34

ООО "КОМФОРТ-ЦЕННЫЕ БУМАГИ"

0,7

10

ООО "Гайнсфорт-онлайн"

2,3

35

ООО "БУЛАТФИНАНС"

0,7

11

ООО "Конкорд Капитал"

2,1

36

ООО "Полар-Инвест"

0,7

12

ООО "Регата Инвестментс"

1,8

37

ООО "ФЕНИКС КАПИТАЛ"

0,6

13

ООО "БГ КАПИТАЛ"

1,7

38

ЗАО ИК "ИТТ-инвест"

0,6

14

ООО "АСТРУМ КАПИТАЛ"

1,7

39

ООО "СИГНИФЕР ОНЛАЙН"

0,6

15

ООО "ФК "Сократ"

1,4

40

ООО  "Альтус - Финанс"

0,5

16

ООО "Ренесанс Капитал"

1,4

41

ООО "ИК "Гранд-Инвест"

0,5

17

ООО "КейБиСи Секьюритиз Украина"

1,4

42

ООО "Метида-Капитал"

0,5

18

ООО "ИК  ВЕЛЕС КАПИТАЛ"

1,3

43

ООО "ТИ-КАПИТАЛ"

0,5

19

ООО "ПРОМЫШЛЕННЫЕ ФИНАНСЫ"

1,3

44

ООО "Стокмастер - Инвест"

0,4

20

ООО  "ГРУПА ИНВЕСТИЦИОННЫЙ СТАНДАРТ"

1,2

45

ООО "БД "Финансит"

0,4

21

ООО "Гарант-Капитал"

1,2

46

ООО "СОВА ИНВЕСТ"

0,4

22

ООО "Сити брок"

1,2

47

ООО "Фондовая компания "Рубин"

0,4

23

ООО "ФК "ОК-2"

1,1

48

ООО "КИНТО, Лтд"

0,4

24

ЗАО "Мастер брок"

1,1

49

ООО "Партнерство"

0,3

25

ООО "Финаста"

1,1

50

ООО "Донфинсервис"

0,3

Рейтинг брокерів за обсягами торгів корпоративними облігаціями, ПФТС, 2009 рік

Компанія/банк

Загальний обсяг торгів, грн.
Корпоративними облігаціями, грн.
Державними облігаціями, грн.
Муніципальними облігаціями, грн.

1

НБУ*
3 849 385 060,61
3 849 385 060,61

2

Банк Укргазбанк Публічне АТ
3 358 886 844,70
39 756 877,14
3 319 129 967,56

3

Банк Державний ощадний банк України ВАТ
2 479 333 713,55
1 028 951 012,00
1 450 382 701,55

4

Банк Ерсте Банк Публічне АТ
1 579 139 702,19
1 576 130 502,19
3 009 200,00

5

Інвестиційний Капітал Україна ТОВ
1 049 565 274,77
244 683 293,70
804 881 981,07

6

Державна іпотечна установа*
1 011 768 500,00
1 011 768 500,00

7

Банк Укрексімбанк Публічне АТ
933 466 783,96
31 935 144,70
901 531 639,26

8

Банк ІНГ Україна Публічне АТ
913 334 367,45
166 307 872,60
747 026 494,85

9

Банк Райффайзен Банк Аваль Публічне
770 968 173,39
123 513,01
770 844 660,38

10

Банк Універсал Банк Публічне АТ
694 828 008,40
676 443 108,40
18 384 900,00

11

Фундація Індустріального Розвитку  ЗАТ
665 216 455,20
665 216 455,20

12

Консалтинг та інвестиції ФГ ТОВ
363 728 648,42
217 493 082,28
138 488 619,80
7 746 946,34

13

АРТ-КАПІТАЛ ІФК ЗАТ
342 726 883,49
337 608 187,49
4 888 710,54
229 985,46

14

Фаворит ФК ТОВ
335 892 445,45
335 714 445,45
178 000,00

15

Банк Глобус
259 049 680,53
7 625 664,73
251 424 015,80

16

Фінансист ТОВ
224 102 996,16
223 080 636,31
1 022 359,85

17

Банк УніКредит Банк ВАТ
211 570 723,25
15 928 557,01
195 642 166,24

18

Банк Імексбанк Публічне АТ
201 695 289,42
201 695 289,42

19

Український фондовий центр ТОВ
155 787 982,15
38 407 357,87
115 782 556,84
1 598 067,44

20

Тройка Діалог Україна ТОВ
139 343 248,63
87 109 260,60
52 233 988,03

21

Банк ВіЕйБі Банк
133 461 025,34
10 150,00
133 440 839,90
10 035,44

22

Банк Перший інвестиційний банк Публічне АТ
132 626 168,95
132 626 168,95

23

Титан-Зберігач ТОВ
132 626 168,95
132 626 168,95

24

Банк Форум АКБ
129 552 901,03
110 427 985,04
19 124 915,99

25

Банк УкрСиббанк АКІБ
125 570 645,48
55 762 239,29
69 799 406,19
9 000,00

З повним рейтингом ПФТС можна ознайомитися тут.

 
Morfolk _ 08.02.2010 13:59
Вчора на 1+1 Тимошенко анонсувала намір запровадити обов'язкове направлення 50% прибутку акціонерних товариств на виплату дивідендів. Якщо таке станеться, ринок збільшиться у рази, і в ньому стане учасників на порядки більше .
Сузится рынок вместе с внезапно исчезнувшими прибылями предприятий, дивидендами, инвесторами и т.п. Подобные заявления только способствуют дальнейшему сокрытию реального положения и, соответственно, уменьшают привлекательность для инвесторов.

Профанация это ... а не рынок ценных бумаг. чтото они там между собой ганяют.. этим все и ограничивается
Действительно, гоняют, так на всех рынках гоняют и всё :) То что размеры пока что несопоставимы, это уже другой вопрос...
А если, действительно, есть желание не просто общаться лозунгами и тезисами, а получше разобраться пишите на ua.stock.market (собака) gmail.com чем смогу, помогу.
S_Y _ 04.02.2010 12:29
Вчора на 1+1 Тимошенко анонсувала намір запровадити обов'язкове направлення 50% прибутку акціонерних товариств на виплату дивідендів. Якщо таке станеться, ринок збільшиться у рази, і в ньому стане учасників на порядки більше . А зараз, дійсно, декількадесят торговців обслуговують пару тисяч клієнтів. Для України це сльози. З іншого боку, перед ними треба зняти капелюх за те, що дають хоч якісь індикативи вартості цінних паперів, власниками яких є багато мільйоннів українців. Та ще й за те, що на цьому недоразвинотому ринку намагаються ввести цивілізовані правила, кожного часу ризикуючи попасти пд гарячу руку чи то бюрократів, чи то олігарічної групи.
maps _ 04.02.2010 10:25
судячи з цього ринку, далеко нам ще до цивілізації!
antonioZ _ 03.02.2010 15:20
Профанация это ... а не рынок ценных бумаг. чтото они там между собой ганяют.. этим все и ограничивается
 
Загрузка...
 
© 2005-2012, Економічна правда. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Економічну правду".
  
  
Авторизація
Для авторизації використовуйте ті самі ім'я і пароль, що і для коментування публікацій на "Українській правді".


Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом Facebook