Українська правда
Поштова розсилка:
Пошук:
Замовити розсилку
Знайти
  RSS    PDA    Архів
Економічна правда
  Понеділок, 7 травня 2012, останнє оновлення: 7 хвилин тому

Тижневий огляд фінансових ринків

Останнім часом "золоті" котирування за день можуть змінюватися на 20-25 доларів за унцію. На думку експертів, через попит з боку центробанків ціна на золото через три-чотири роки може досягти 5 тисяч доларів за унцію.

Украинский межбанковский валютный рынок

С 21 по 25 марта курс доллара по-прежнему оставался на уровне 7,9600-7,9700 при стабильных остатках на корсчетах в районе 19 миллиардов гривен.

НБУ выходил несколько раз с продажами, пытаясь выровнять курс, который стремился вверх. Скорее всего, это объяснялось информацией, что МВФ грозился прекратить финансирование Украины, пока не будет принята пенсионная реформа.

На следующей неделе, которая приходится на конец месяца и квартала, гривна может быть в дефиците, поэтому ее курс к доллару может повыситься.

Світовий валютний ринок

Минулого тижня вся увага на валютному ринку була прикута до коментарів офіційних осіб і запланованих зустрічей: Екофіну - засідання міністрів економіки та фінансів країн Євросоюзу - та саміту ЄС, на якому очікується обговорення розмірів Європейського стабілізаційного фонду - EFSF.

Після насиченого подіями минулого тижня активність на ринку дещо знизилася. Інтерес до ризику спав, оскільки ринок хвилювався через радіацію, виявлену в японській воді, результати голосування в Португалії та невтішні протоколи засідання монетарного комітету Банку Англії.

Інвестори не випускають з поля зору майбутнє підвищення ставки ЄЦБ і динаміку цін на сировину. Інтерес до довгих позицій по євро активно проявляють центральні банки країн Азії та Близького Сходу.

На тлі усієї цієї нестабільності ціни на нафту виросли вище 105 доларів за барель до максимального за 2,5 роки рівня. Золото не відходить від історичних максимумів. Інтерес до дорогоцінного металу підігрівається новим загостренням подій у Лівії та побоюваннями щодо несприятливого розвитку ситуації в Європі.

Проблеми Португалії обіцяють фінансовим ринкам ще більше проблем і ще менше визначеності, що привертає все нових і нових інвесторів на ринок золота.

Деякі аналітики не виключають імовірності того, що в найближчі три-п'ять років ціна на золото досягне 5000 доларів за унцію. Ціна цього дорогоцінного металу рухається в рамках глобального висхідного циклу.

Головним чинником підтримки євро залишається агресивний настрій ЄЦБ.

У понеділок член виконавчої ради ЄЦБ Гертруда Тумпель-Гугерелл заявила, що стосовно цін необхідно зберігати "високу пильність", а очільник цієї установи Жан-Клод Тріше підтвердив, що йому нічого додати до того, що було сказано на засіданні з монетарної політики 3 березня.

Тоді було повідомлено, що ставки можуть бути підвищені вже у квітні.

Аукціони з продажу державних короткострокових облігацій російським центробанком пройшли в оптимістичному форматі, а заява Росії про рішення знову вкладати кошти Фонду національного добробуту в боргові зобов'язання Іспанії підбадьорили інвесторів.

Для євро політичні проблеми в Португалії тільки повернуть на порядок денний побоювання з приводу стабільності регіону в цілому. Ударом для євро стало повідомлення про те, що перегляд розміру стабфонду ESFS буде відкладений до червня. Багато хто сподівався, що рішення буде прийнято вже до кінця цього місяця.

Члени португальського парламенту проголосували проти прийняття плану зі скорочення бюджетного дефіциту. Це підвищує ймовірність того, що Португалії знадобиться фінансова допомога.

Тепер ризик політичної кризи в країні дуже високий: прем'єр-міністр Жозе Сократеш подав у відставку, причому президент країни прийняв її, про що заявив ще до її оголошення. На ринках з'явилися розмови про те, що порятунок Португалії може обійтися єврозоні в 70 мільярдів євро.

У четвер агентство Moody's "атакувало" банківський сектор Іспанії, знизивши рейтинги 30 банків країни, причому рейтинги 15 кредиторів були знижені на 2 позиції, а 5 банків позбулися трьох-чотирьох позицій; прогноз розвитку - негативний.

Агентство пояснило своє рішення тим, що втрачає віру в здатність цієї країни здійснити повномасштабний порятунок своєї банківської системи.

Ліквідність у Єврозоні залишається достатньою, а надії на підвищення ставок ЄЦБ продовжують надавати підтримку євро. Валютна пара євро/долар зберігає тенденцію до росту, а спади як і раніше підтримують стійкий інтерес до покупки.

У короткостроковій перспективі найбільш значущий опір розташований на позначці 1,4350. "Пробивання" 1,4350 стане потужним "бичачим" сигналом, після чого можна чекати подальшого руху пари до 1,45 та навіть 1,46-1,47.

Інтерес до продажу англійського фунта стерлінгів зберігається. Чисті запозичення в держсекторі Британії в лютому виявилися вищими за очікування аналітиків, хоча вони, як і раніше, нижчі значень офіційного прогнозу на фінансовий 2010-2011 рік.

При цьому в лютому темпи зростання інфляції в державі перевищили прогнози економістів, досягнувши максимального значення за майже два роки, що збільшує тиск на Банк Англії в плані підвищення ключової процентної ставки.

Зростання інфляції виявилося максимальним з жовтня 2008 року і більш ніж у два рази перевищила цільовий рівень в 2%, встановлений Центробанком.

Представники MPC нас розчарували: співвідношення голосів залишилося колишнім: 3-0-6. Причому, Центральний банк визнав імовірність росту інфляції до 5% за умови таких високих цін на енергоносії протягом тривалістю періоду часу.

Деталі протоколу показали, що, хоча розклад сил не змінився в порівнянні з лютим, комітет зіткнувся з новими шоками у вигляді різкого зростання цін на нафту і геополітичними проблемами на Близькому Сході і в Північній Африці.

Деякі представники МРС дійшли висновку, що необхідність підвищити ставку зросла. Тепер в центрі уваги ринку травневе засідання комітету.

Тиск на британську валюту посилив виступ міністра фінансів Великобританії Джорджа Осборна, який заявив, що зростання національної економіки в цьому році буде більш повільним, ніж передбачалося раніше.

Річний прогноз Управління з бюджетної відповідальності щодо зростання ВВП на 2011 рік було переглянуто до 1,7% з 2,1% у листопаді. Міністр фінансів повідомив, що збирається й надалі дотримуватися програми скорочення бюджетних витрат.

Прорив співвідношення фунт-долар нижче 1,6090 відкриє дорогу до 1,6080 і до підтримки в районі 1,6065-1,6060, де можлива активізація покупців.

Дилери звертають увагу на те, що падіння і закриття нижче 1,62 стало негативним сигналом і тепер під прицілом знову опинилася підтримка на рівні 1,5980-1,5960. Для ослаблення тиску на пару необхідно закриття тижня вище 1,6130.

Ієна, як і раніше торгується нижче нижньої межі трикутника, який формувався протягом попередніх п'яти місяців. Індикатори на денних графіках, так само як "хмара Ішимоку" на тижневому графіку, вказують на перевагу коротких позицій по валютній парі долар-ієна.

У четвер вранці японський уряд надав першу офіційну оцінку збитку, нанесеного землетрусом та цунамі. За попередніми підрахунками він складає 25 трильйонів ієн, що майже в чотири рази більше збитку, нанесеного Штатам ураганом Катріна кілька років тому.

Поки що незрозуміло, наскільки це вплине на ВВП країни. Влада залишається досить оптимістичною щодо економічного відновлення, відзначаючи зростання промислового виробництва і досягнення колишніх рівнів експорту.

Ієна може знову зміцнитися і встановити нові максимуми проти долара за період після Другої світової війни, не дивлячись на здійснену Великою сімкою інтервенцію.

Долар відновить спадний тренд на тлі слабкості американської економіки, а участь США у військових діях на Близькому Сході також відобразиться додатковим тиском на долар.

У відповідності до середнього прогнозу економістів, опитаних агентством Bloomberg, ієна по відношенню до долара послабитися до 85 до середини поточного року і до 88 до кінця року.

Навіть з урахуванням інтервенції Великої сімки, проведеної 18 березня поточного року, курс долар/ієна протягом найближчих 5 місяців впаде до 75, стверджує Хенрік Гуллберг, валютний стратег Deutsche Bank.

Гуллберг не виключає, що Велика сімка може і надалі здійснювати інтервенційні втручання, оскільки курс долар-ієна нижче 80 буде "незручним".

Однак він впевнений, що падіння будь-яких фондових ринків, а також спалахи волатильності в Європі, Японії або на Близькому Сході будуть спричиняти зміцнення курсу японської валюти.

В останній день торговельного тижня пара опустилася нижче 81 і встановила мінімум на рівні 80,86. Можна відкривати невеликі короткі позиції від рівня 81 із стопом вище 82,05 і метою досягнення 79,75.

Рынок депозитов физлиц

На рынке депозитов физлиц ситуация оставалась стабильной. Процентные ставки по депозитам не изменил ни один из анализируемых банков и, соответственно, средние депозитные ставки также не изменились.

По депозитам в гривне: на месяц - 6,93% годовых, на три месяца - 10,01%, на полгода - 11,48%, на год - 12,78%.

По вкладам в долларах: на месяц - 3,74% годовых, на три месяца - 5,17%, на полгода - 5,85%, на год - 6,49%.

По вкладам в евро: на месяц - 2,37% годовых, на три месяца - 3,33%, на полгода -3,79%, на год - 4,37%.

По данным 19 банков с наибольшим объемом срочных вкладов физлиц, ставки по депозитам по сравнению с прошлой неделей остались на прежнем уровне.

По депозитам в гривне: на месяц - 1,5-10,5% годовых, на три месяца - 4,7-14%, на полгода - 6-15,5%, на год - 8,5-16,5%.

По вкладам в долларах: на месяц - 1,6-6,5% годовых, на три месяца - 2,35-8,5%, на полгода - 2,15-9%, на год - 2,85-9,5%.

По вкладам в евро: на месяц - 0,5-4,5% годовых, на три месяца - 0,5-8%, на полгода - 1-8,5%, на год - 1,4-9%.

Достаточный объем ресурсной базы банков позволил сохранить предложения текущей недели по вкладам для физлиц на уровне прошлой недели.

Корпоративний сектор кредитного ринку

Національний банк України представив попередні дані банківського сектора України за лютий 2011 року. За даними НБУ, обсяги депозитів фізичних осіб та кредити юридичних осіб продовжували зростати в лютому 2011 року.

Кредитний ринок продовжує зростання за рахунок збільшення обсягів кредитування юридичних осіб, серед яких головні суб'єкти кредитування - великий корпоративний бізнес, що зберіг свою кредитоспроможність у кризовий період, і середній бізнес, який прагне вийти на докризові обсяги продажів.

Сьогодні існують певні складнощі на ринку кредитування підприємств малого і середнього бізнесу. Це зумовлено наявністю високих ризиків і збільшенням витрат. При цьому вимоги до позичальників посилюються, і одним з головних критеріїв, крім застави, є фінансове становище і перспективи розвитку.

Однак, не дивлячись на те, що ринок кредитування малого і середнього бізнесу відчуває деякі складності, тенденції до його лібералізації очевидні. В умовах сьогоднішнього процесу стабілізації та розвитку економіки очікується поліпшення у сфері розвитку малого і середнього бізнесу найближчим часом.

Рынок кредитования физлиц

На рынке кредитования физлиц кардинальных изменений не наблюдалось. Банки по-прежнему активно предлагают ипотечное кредитование и автопрограммы.

Количество игроков на рынке ипотеки возросло. Займы на приобретение недвижимости предлагаются на таких условиях: ставка - 15-25,25%, срок - 10-20 лет, аванс - 25-30%, разовая комиссия - 1-5% от сумы кредита.

Ссуды на приобретение автомобиля можно получить на следующих условиях. Срок - 1-5 лет, первоначальный взнос - 15-50%, фиксированная ставка со сроком кредитования на год - 9,5-18,96%, на три года - 15,49-23%, на 5-7 лет - 16,2-20,4%.

Плавающая ставка фиксируется на первый год кредитования и находится в пределах 8,8-18,8%. Разовая комиссия - 0,3-3% от суммы займа.

На рынке кредитования на потребительские цели тенденции к удешевлению не наблюдалось. Напротив - некоторые учреждения даже несколько увеличили ставки. Есть несколько видов кредитов на потребительские цели.

1. "Беззалоговые" ссуды или ссуды под поручительство третьего лица: реальная ставка с учетом всех комиссий - 30-73,2% годовых.

2. Кредиты под залог недвижимости: срок - до пяти лет, размер - не более 40% от стоимости залога, ставка - 16,5-27,2% годовых.

3. Займы под залог депозита: срок - на время действия депозита, ставка - плюс 2-6% к ставке депозита в гривне и плюс 5-11% для залогов в виде валютного депозита.

4. Кредиты участникам зарплатных проектов: срок - до двух лет, размер - до пяти окладов, реальная ставка - 30-40%.

Многие банки даже по кредитам для участников зарплатных проектов устанавливают дополнительную комиссию за снятие денег с карточного счета в размере 1-2,5% от суммы снятия, что значительно повышает реальную стоимость займа.

Средний лимит по кредитам на потребительские цели в феврале - 10-15 тысяч гривен.

Рынок банковских металлов

По прогнозам экспертов, из-за стимулирования экономики Японии может рекордно подорожать золото. Это объясняется тем, что инвесторы скупают драгметалл в ожидании гиперинфляции, ведь центробанки многих стран, в том числе и Японии, накачивают экономику деньгами.

Правительства западных стран и Японии, по сути, банкроты, однако они не хотят сокращать бюджетные дефициты и долги, а значит, будут печатать деньги.

Украинские эксперты тоже не исключают подорожания золота, тройская унция - 31,1 грамма - которого стоит более 1 400 долларов, но связывают это со спекуляциями.

В последнее время "золотые" котировки за день могут меняться на 20-25 долларов за унцию. Тенденция к повышению стоимости золота сохранится. К концу 2011 года цены могут подняться до 1 500 долларов за унцию.

Предыдущий рекорд стоимости был установлен 7 марта 2011 года, когда унция подорожала почти до 1 445 долларов. В четверг она поднималась до 1 448 долларов за тройскую унцию, но к концу торгов понизилась до 1 428 долларов за унцию.

При такой нестабильности в мировой экономике и в связи с последними событиями в Японии волатильность золота будет повышенной.

По мнению профессионалов, из-за спроса со стороны центробанков и фондов ETF цена на золото через три-четыре года может достичь 5 тысяч долларов за унцию.

"Золото используется как страховка от плохих правительств", - отметил глава совета директоров и директор компаний Minera Andes Inc. и US Gold Corp. Роб МакЮэн.

По его словам, золото находится в середине "суперцикла", который завершится в 2015 году. Этот прогноз основан на исторической динамике цен на этот металл и отношении его цены к фондовому индексу Dow с 1970 года. В среду золото торговалось чуть выше 1 430 долларов за тройскую унцию.

МакЮэн основал крупнейшую золотодобывающую компанию Канады Goldcorp Inc., которую он покинул в 2005 году. 90% его личных сбережений хранятся в золоте.

Бизнесмен считает, что Россия, Китай и Индия будут пополнять золотовалютные резервы за счет золота.

Если Китай хочет сделать юань мировой резервной валютой, ему нужно держать 10% запасов в золоте", - сказал МакЮэн. Сейчас на золото приходится менее 2% китайских золотовалютных запасов.

Нефть на этой неделе торговалась на уровне 105-115 долларов за баррель.

Цены на золото на украинском рынке варьировались в пределах 362-370 гривен за грамм в слитках от 100 до 1000 граммов.

Игорь Давыденко, директор департамента казначейских операций Брокбизнесбанка

Наталья Синявская, первый заместитель председателя правления Брокбизнесбанка

Владимир Скидан, первый заместитель председателя правления Брокбизнесбанка

Владислав Стельмах, начальник відділу арбітражних операцій Брокбізнесбанку

Антон Сухоруков, директор департаменту корпоративного бізнесу Брокбізнесбанку

 
 

Загрузка...
 
© 2005-2012, Економічна правда. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Економічну правду".
  
  
Авторизація
Для авторизації використовуйте ті самі ім'я і пароль, що і для коментування публікацій на "Українській правді".


Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом Facebook