Економічна правда
 

15.04.2011 _  Аналітики Брокбізнесбанку, для ЕП

Тижневий огляд фінансових ринків

На ринку депозитів фізичних осіб продовжується зниження процентних ставок за депозитами. Це зачепило як депозити у гривні, так і в іноземній валюті.

Український міжбанківський валютний ринок

Протягом тижня з 11 по 15 квітня року курс долара до гривні знаходився на рівні 7,97-7,98.

Попит на валюту продовжує трохи перевищувати пропозицію. НБУ не виходив на ринок з інтервенціями.

Залишки банків на коррахунках в НБУ протягом цього тижня збільшилися з 16.4 мільярдів на початку тижня до 20.2 мільярдів гривень у п'ятницю.

Наступного тижня ринок буде спокійним. Ситуація буде стабільною, і курс долара США до гривні буде перебувати на досягнутих рівнях з невеликими коливаннями.

Світовий валютний ринок

У першому кварталі рух долара стосовно європейської валюти залежав від розходження між траєкторією монетарної політики у США та Європі.

ФРС, як і раніше, захоплюється послабленням за допомогою нетрадиційних інструментів, таки як купівля державних облігацій.

У свою чергу, Європейський центральний банк, починаючи з січня, постійно натякає на свій намір посилити монетарну політику шляхом підвищення ставки, нарощуючи при цьому агресивний тон своїх коментарів.

Голова ФРС Бен Бернанке 4 квітня заявив, що зростання цін на сировинні товари буде створювати «тимчасове» підвищення інфляції в США, і Центробанк почне вживати заходи, якщо такі очікування будуть не вірні. З грудня 2008 року ФРС тримає процентну ставку на рівні близькому до нульового значення.

ЄЦБ підвищив процентну ставку 7 квітня вперше майже за три роки. Подальше підвищення ставки у 2011 році вбачається неминучим, хоча деякі держави єврозони гостро потребують зниження ставок по кредитах. Процес підвищення ставок може згубно вплинути на економічне зростання у другій половині 2011 року.

Ринок налаштовується на майбутнє засідання лідерів країн Великої сімки та Великої двадцятки, які пройдуть на цих вихідних у Вашингтоні. За відсутності чітких фундаментальних каталізаторів інвестори змушені орієнтуватися виключно на технічні фактори, що визначає нестійку різноспрямовану торгівлю.

Інтерес до ризикових вкладень продовжує падати через стурбованість інвесторів високими цінами на продукти харчування та енергоносії, що загрожують зупинити відновлення економіки США. Долар втрачає позиції щодо основних контрагентів.

В свою чергу євро та фунт стерлінгів консолідуються. Довгострокова "бичача" тенденція для даних валют є досить сильною.

Занепокоєння ринків посилюється через високі ціни на сировину. Нафта торгується вище позначки 108 доларів за барель, і в короткостроковій перспективі може подорожчати ще більше. Це, ймовірно, негативно позначиться на споживчому попиті, уповільнюючи і без того слабке економічне відновлення.

Серед основних факторів тиску на європейську валюту - побоювання стосовно реструктуризації суверенного грецького боргу. Негативні коментарі по Греції та Ірландії знову змістили увагу ринку на проблеми периферії єврозони.

Прибутковість облігацій цих країн досягла нових рекордних висот. За десятирічними грецькими облігаціями сягнула максимуму на рівні 13.26%, вперше з введення євро.

Вартість страховки від дефолту по облігаціях Греції при цьому виросла до позначки 1 054. Така вартість страховки припускає 60-відсоткову ймовірність дефолту Греції протягом найближчих 5 років. Прибутковість десятирічних облігацій Португалії виросла до 8,89%, що є максимальним значенням з 1997 року.

Валютна пара євро-долар продовжує торгуватися в діапазоні розміром в 160 пунктів нижче однорічного максимуму на 1,4520. Єдина європейська валюта виявилася переоцінена майже на 20% з точки зору паритету купівельної спроможності. Спроби зниження курсу стримуються відміткою 1,4450.

За словами аналітиків Commerzbank, євро-долар вже три дні тримається нижче ключового опору на рівні 1,4535, що вказує на зміну настроїв на ринку. При продовженні падіння курсу у "ведмедів" по євро з'явиться шанс досягнути області мінімумів кінця березня на 1,4021.

Слабкі економічні дані і зниження інфляційного тиску у Великобританії зумовили перехід валютної пари фунт-долар з області опору 1,6375-1,6385 на позначку 1,6310. У випадку "пробиття" підтримки 1,6340 продовжиться падіння до 1,6300.

Японська ієна виросла в умовах збереження втечі від ризиків. Вже місяць пройшов з моменту першого катаклізму, а країна все ще намагається відновити втрати в споживчих і корпоративному секторі.

Валютна пара долар-ієна торгується з «ведмежим» налаштуванням. Поки вона тримається вище підтримки в районі 82, спади носитимуть корекційний характер, і зберігається потенціал для відновлення зростання у напрямку 87,55.

Корпоративний сектор кредитного ринку

На кредитному ринку продовжує спостерігатися активізація пропозицій банків і, як закономірність, - зниження ставок за кредитами для підприємств.

Тим не менш, рівень реальних процентних ставок по корпоративних кредитах залишається вище докризового періоду, особливо якщо враховувати, що ставка рефінансування сьогодні - 7,75% - і рівень інфляції за 2010 рік - 9,1% - набагато вищий, ніж передкризові показники 2007 року.

Разом зі зниженням офіційної середньої процентної ставки спостерігається і позитивна тенденція зростання корпоративного кредитного портфеля банків. Причому заборгованість по малим і середнім підприємствам зростає швидше, ніж по великим.

Однією з ключових проблем при видачі банківських позик малому і середньому бізнесу залишається його непрозорість. Другий проблемний момент - низька частка власного капіталу в бізнесі і слабка економічна база.

Тому показник середніх процентних ставок за кредитами нефінансових організацій, швидше за все, має велику перевагу у бік кредитування великого бізнесу.

Ринок депозитів фізосіб

На ринку депозитів фізичних осіб продовжується зниження процентних ставок за депозитами. Це зачепило як депозити у гривні, так і в іноземній валюті.

Основною тенденцією ринку депозитів у 2011 році стало послідовне зниження річних процентних ставок по всіх видах внесків практично всіма фінансовими структурами, які аналізуються.

Поточна ситуація повністю відображає наміри банків активізувати кредитування, адже щоб запропонувати клієнтам доступні умови кредитування, банки в цей час зацікавлені у залученні більш дешевих довгострокових ресурсів.

І, цілком закономірно, у зв'язку з цим на депозитному ринку продовжується поступове зниження процентних ставок за всіма продуктами.

Процентні ставки за депозитами на кінець періоду порівняно з минулим тижнем склалися такі.

За депозитами в гривні: на термін місяць - 1,5-10,5% річних, середня - 6,65%, на три місяці - 4,7-14%, середня - 9,74%, на півроку - 6-15,5%, середня - 11,22%, на рік - 8,25-16,5%, середня - 12,57%.

За вкладами у доларах: на місяць - 1,5-6,5% річних, середня - 3,65%, на три місяці - 2,1-8,5%, середня - 5%, на півроку - 2,15-9%, середня - 5,68%, на рік - 2,85-9,5%, середня - 6,3%.

За вкладами у євро: на місяць - 0,5-4,5% річних, середня - 2,32%, на три місяці - 0,5-8%, середня - 3,16%, на півроку - 1,15-8,5%, середня - 3,74%, на рік - 1,4-9%, середня - 4,31%.

Ринок кредитування фізосіб

На ринку кредитування фізичних осіб склалася наступна ситуація.

Кредити на придбання нерухомості пропонуються на умовах: від 15% річних до 25,25% на строк від 10 до 20 років. Розмір авансу коливається від 30% від вартості об'єкта, іноді 25% при спільних програмах із забудовником. Одноразові комісії - від 1% до 5% від суми кредиту.

При кредитуванні на придбання автомобіля деякі банки знизили розмір мінімального початкового внеску до 15% і збільшили максимальні терміни кредитування до семи років. Ставки ж залишилися без змін.

Фіксована процентна ставка з терміном кредитування на рік - від 9,5% до 18,96%, на три роки - від 15,49% до 22%, до семи років - від 16,2% до 20,40%. Плаваюча ставка фіксується на перший рік кредитування і знаходиться в межах 8,8-18,8%. Разова комісія при наданні кредиту - 0,3-3%.

Є кілька видів споживчих позик.

1. Кредити без забезпечення або під поруку третьої особи - реальна ставка з урахуванням усіх комісій - 30-73,2%.

2. Позики під заставу нерухомості: термін до 5 років, розмірі - більше 40% від вартості застави, ставка - 16,5-27,2%.

3. Кредити під заставу депозиту: на термін дії депозиту, ставка - плюс 2-6% до ставки депозиту, якщо він розміщений в гривні, і плюс 5-11% для застав у вигляді валютного депозиту.

4. Кредитування учасників власних зарплатних проектів: термін - один-два роки, розмір - три-п'ять окладів, реальна ставка - 30-40%.

Багато банків навіть за кредитами для учасників зарплатних проектів встановлюють додаткову комісію за зняття грошей з карткового рахунку в розмірі 1-2,5% від суми зняття, що значно підвищує реальну вартість кредиту. Середній ліміт за позиками на споживчі цілі в лютому склав 10-15 тисяч гривень.

Ринок банківських металів

За підсумками торгів золото виросло на 16,8 долара до 1472,4 долара за тройську унцію. Це найвищий рівень закриття з 8 квітня, коли ф'ючерси досягли рекордного рівня 1474,1 долара. У п'ятницю торги переступили позначку 1 478 долара за унцію, наближаючись до 1 500 доларів за унцію.

Зростання цін на золото прискорився поряд зі зростанням євро наприкінці ранкових торгів, коли долар впав на тлі песимістичних економічних даних.

Тим часом інвестори, стурбовані зростанням інфляції, знову переміщують грошові кошти для покупок золота, яке, як вважається, краще за інші активи зберігає свою вартість і є інструментом хеджування проти зростання інфляції.

Золото, як вважається, найкраще за інші активи зберігає свою вартість у періоди політичної та економічної невизначеності, і інвестори купують цей дорогоцінний метал для збереження свого добробуту під час кризи.

Нафта цього тижня торгувалася на рівні 109-115 доларів за барель.

Ціни на золото на українському ринку варіювалися у межах 373,8-377 гривень за грам у злитках від 100 до 1000 грамів.

Ігор Давиденко, директор департаменту казначейських операцій Брокбізнесбанку

Владислав Стельмах, начальник відділу арбітражних операцій Брокбізнесбанку

Антон Сухоруков, директор департаменту корпоративного бізнесу Брокбізнесбанку

Наталія Синявська, перший заступник голови правління Брокбізнесбанку

Володимир Скидан, перший заступник голови правління Брокбізнесбанку

 
© 2005-2012, Економічна правда. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Економічну правду".