Українська правда
Поштова розсилка:
Пошук:
Замовити розсилку
Знайти
  RSS    PDA    Архів
Економічна правда
  Понеділок, 7 травня 2012, останнє оновлення: 7 хвилин тому

Тижневий огляд фінансових ринків

Масштаб падіння єдиної валюти може досягти колосальних розмірів, зокрема, аналітики вважають, що вона впаде як мінімум на 16% нижче від своєї "справедливої вартості", яка зараз складає 1,20-1,25. Надавши допомогу Греції, Ірландії та навіть Португалії, європейська влада вжила достатньо заходів, щоб убезпечити себе на майбутнє.

Український міжбанківський валютний ринок

Протягом минулого тижня з 18 по 22 квітня 2011 року курс долара відносно гривні знаходився на рівні 7.97-7.98.

Попит на валюту продовжує трохи перевищувати пропозицію. НБУ не виходив на ринок з інтервенціями цілий тиждень, не враховуючи четвер, коли проводив інтервенцію за курсом 7.96/7.97.

Залишки банків на коррахунках в НБУ протягом цього тижня збільшилися з 19,7 мільярдів на початку тижня до 22,6 мільярдів гривень у п'ятницю.

Вважаємо, що наступного тижня ринок буде вести себе спокійно. Також припускаємо, що ситуація буде стабільною і курс долара США до гривні буде перебувати на досягнутих рівнях з невеликими коливаннями з можливим пониженням курсу долара до гривні.

Це буде пов'язано зі зменшенням активності банків і їх клієнтів у зв'язку з початком довгих травневих свят, а також із закінченням місяця.

Світовий валютний ринок

Євро і фунт відновлюються.

На тлі сприятливих звітів про прибутки, фондові ринки відновлюються, тяга до ризику зберігається. Валютна пара євро/долар встановила новий максимум 2011 року.

Товарні валюти, зокрема, австралійський і канадський долари користуються попитом, хоча деякі трейдери вважають, що ситуація може змінитися на прямо протилежну, як тільки інвестори почнуть фіксувати прибуток перед тим, як піти на великодні канікули.

Три провідні теми тижня: побоювання навколо суверенних боргових зобов'язань, високі темпи інфляції, слабкий долар США.

Інвестори налаштовані на скорочення обсягів американської валюти у своїх валютних резервах, у той час як поки тільки Китай і найбільший у світі інвестиційний фонд PIMCO заявили про свої наміри відкрито.

Високий рівень безробіття, величезний дефіцит бюджету США і зростаючий держборг без чіткого плану з вирішенням цієї проблеми змусили S&P прийняти рішення знизити прогнози з суверенного рейтингу держави до негативного.

Якщо угода з приводу рішення середньо-і довгострокових проблем, пов'язаних з бюджетом, аж до 2013 року, не буде досягнуто, і Вашингтон не почне проведення суттєвих реформ, це буде означати, що фіскальне становище країни значно гірше, ніж у інших представників рейтингу ААА.

Отже, поки Федеральний резерв не показує готовність нормалізувати монетарну політику, в інвесторів не буде особливих причин купувати валюту. Тому швидше за все, долар буде продовжувати втрачати позиції в коротко-і середньостроковому періоді.

Наступним ударом для долара стало повідомлення від S&P про те, що глава ЦБ Китаю заявив, що країні необхідно диверсифікувати і скоротити обсяги своїх резервів, що теж може викликати для американської валюти негативними наслідками.

Центробанк Китаю підвищив вимоги до банківських резервів, при цьому глава Центробанку Чжоу Сяочуань заявив, що кроки з жорсткості монетарної політики будуть продовжуватися ще протягом деякого часу, оскільки споживчі ціни в березні росли найшвидшими темпами, починаючи з 2008 року.

До середини тижня євро трохи здала позиції проти американського конкурента на новинах про те, що влада Греції попросила МВФ розглянути перспективи реструктуризації їх боргів. Незважаючи на удаваний імунітет євро до проблем суверенного боргу, будь-які згадки про реструктуризацію викликають падіння валюти.

Виникає стурбованість, що такий крок завдасть шкоди всій фінансовій системі ЄС: при реструктуризації грецького боргу неминуче будуть враховуватися і високі фактори ризику по непогашених сумах, тобто кредит буде видаватися на суму менше вартості забезпечення, що завдасть потужного удару по балансах великих європейських банків.

Заяви офіційних представників ЄЦБ свідчать про те, що Рада керуючих готова продовжувати жорстку політику підвищення ставки. На думку аналітиків Standard Life Investments, підвищення ставки ЄЦБ може послужити причиною до обвалу євро.

Масштаб падіння єдиної валюти може досягти колосальних розмірів, зокрема, аналітики вважають, що вона впаде як мінімум на 16% нижче від своєї "справедливої вартості", яка зараз складає 1,20-1,25. Надавши допомогу Греції, Ірландії та навіть Португалії, європейська влада вжила достатньо заходів, щоб убезпечити себе на майбутнє, зокрема, вона збільшила розмір стабілізаційного фонду.

У довгостроковій перспективі це також має формувати негативне ставлення до євро, оскільки такий підхід передбачає друкування нових грошей.

Євро встановила новий максимум 2011 на торгах у середу року на рівні 1,4548. Стабілізація вище 1,45 позитивно відбилася на динаміці єдиної європейської валюти. Найістотнішою перешкодою на шляху подальшого зростання тепер є не опір в районі 1,4585, а ймовірно опціонні бар'єри в районі 1,46.

Дилери відзначають, що найближчим часом не варто виключати деякої фіксації прибутку і паузи у висхідному русі, однак у цілому, беручи до уваги події останніх кількох днів, від євро можна чекати продовження росту в напрямку 1,48, а згодом - 1,50.

Варто відзначити, що на поточних рівнях євро є однією з найбільш ризикових валют, оскільки обмежувальна монетарна політика не узгоджується з фінансовими і економічними умовами в регіоні.

Валютній парі фунт стерлінгів/долар вдалося оговтатися від нападу слабкості і сьогодні вона продовжує непогано торгуватися, хоча поки і залишається в рамках консолідаційного діапазону останніх днів.

Негативна динаміка британської валюти була обумовлена зниженням очікувань ринку щодо жорсткості монетарної політики Банку Англії, якому побоювання з приводу слабкого попиту не дають піти на жорсткість монетарної політики.

З моменту попереднього засідання обсяги роздрібних продажів упали, ціни на сировину зросли, проте індекс споживчих цін вийшов нижчим за очікування. Якщо кожен з членів MPC проголосував і в квітні, як у березні, то фунт піде на зниження і може втратити близько 200 пунктів.

Дані по інфляції за березень вперше за останні 8 місяців показали зниження цінового тиску. Ernst&Young знизив прогноз по економічному зростанню на поточний рік, посилаючись у своєму рішення на небажання роботодавців підвищувати заробітну плату.

Barclays Capital і Nomura International Plc змінили свої очікування щодо підвищення ставки, прогнозуючи перше її збільшення на 25 базисних пунктів лише у серпні.

Після успішного прориву опору на 1,634 британська валюта відчула на собі приплив оптимізму в рядах "биків". Нова хвиля активних покупок допомогли парі досягти 1,6539 і націлитися на наступний опір у районі 1,655.

Дилери не виключають деякої фіксації прибутку у короткостроковій перспективі, проте вважають, що в цілому ризики розвитку висхідної динаміки за останній час зросли.

У валютній парі долар/ієна американська валюта відступила від максимуму на 85,5 і продовжила падіння до 2-тижневих мінімумів в зоні 82,15.

Пробиття підтримки 82,10 відкрило дорогу для подальшого зниження, наступною метою якого стане позначка 81.7. У довгостроковій перспективі пара спробує втриматися вище 38% корекції від березневого швидкого руху на 82.

Австралійська валюта на тлі загального відновлення апетиту до ризику і посилення тиску на долар досягнула свіжих рекордних максимумів близько 1.0715 до долара США.

Стійке зростання австралійського долара є наслідком пристойних перспектив національної економіки. Австралія знаходиться в набагато кращому становищі ніж США, оскільки дефіцит її бюджету (приблизно 2,5% від ВВП), так само як і співвідношення загального боргу до ВВП (приблизно 24%) - одні з найнижчих в ОЕСР, а також у всьому світі.

До того ж, уряд Австралії збирається повернути бюджет до профіциту в наступні кілька років.

Корпоративний сектор кредитного ринку

Кредитний ринок України продовжує зростати і в найближчі місяці великий корпоративний бізнес, як головний суб'єкт кредитування, буде прагнути досягти докризових обсягів.

Згідно із раніше проведеним щоквартальним опитуванням НБУ, пом'якшення умов кредитування позитивно позначилося на планах бізнесу з отримання кредитів. Більше третини респондентів, опитаних НБУ, мають намір звернутися до фінансових установ для отримання кредитів.

Кабінет Міністрів планує витратити понад 765 мільйонів гривень на здешевлення кредитів для інвесторів. Головним розпорядником коштів призначено Міністерство економічного розвитку і торгівлі.

Здешевлення кредитів передбачається здійснювати на конкурсній основі шляхом компенсації відсоткових ставок за користування кредитами, залученими компаніями для фінансування інноваційних та інвестиційних проектів.

Оптимістично налаштовані фахівці міжнародного рейтингового агентства Moody's Investors Service. Там прогнозують зростання кредитного портфеля банків України в 2011 році приблизно на 10%, а в 2012 році - до 15-20%.

Серед стримуючих факторів активного росту кредитування залишається накопичена прострочена заборгованість, а також недостатнє число якісних позичальників. Ще не всі галузі повністю відновилися після кризового періоду і банки не поспішають активно нарощувати свої кредитні портфелі, проявляючи скрупульозність у вивченні фінансового стану потенційних позичальників, а також ліквідності їх застави.

При цьому найближчим часом банки не стануть більш ліберально проводити оцінку платоспроможності позичальників. Передумов до зниження вимог до платоспроможності позичальників немає. Детальний підхід до оцінки платоспроможності позичальників, який сформувався за останні два роки, збережеться і надалі.

Ринок депозитів фізосіб

За період з 18 по 22 квітня на ринку депозитів фізичних осіб відзначено чергове зниження процентних ставок по депозитах за рахунок депозитних продуктів окремих фінансових структур. Зниження торкнулося всіх видів депозитних вкладів, ставки по яких в середньому впали на 1 процентних пунктів.

На сьогодні питання нарощування обсягів кредитування є особливо актуальним, зокрема за рахунок зниження вартості кредитів. У зв'язку з цим, залишиться актуальним питання оптимізації вартості залучених ресурсів.

З цієї причини, в 2011 році відносно ставок на ринку депозитів буде спостерігатися поступове зниження, хоча і без різких переходів.

Процентні ставки за депозитами, на кінець періоду порівняно з минулим тижнем склалися такі:

За депозитами в гривні: на термін

1 місяць - від 1,5 до 9,5% річних (середня - 6,40%);

3 місяці - від 4,7 до 13,0% річних (середня - 9,50%);

6 місяців - від 6,0 до 14,5% річних (середня - 11,06%);

12 місяців - від 8,25 до 15,50% річних (середня - 12,39%).

За вкладами у доларах США: на термін

1 місяць - від 1,5 до 5,75% річних (середня - 3,55%);

3 місяці - від 2,10 до 7,75% річних (середня - 4,94%);

6 місяців - від 2,15 до 8,25% річних (середня - 5,59%);

12 місяців - від 2,85 до 8,75% річних (середня - 6,25%).

За вкладами у євровалюті: на термін

1 місяць - від 0,5 до 4,5% річних (середня - 2,35%);

3 місяці - від 1 до 6,75% річних (середня - 3,18%);

6 місяців - від 1,15 до 7,25% річних (середня - 3,67%);

12 місяців - від 1,4 до 7,75% річних (середня - 4,24%).

Аналіз проводився за 19-ти банками з найбільшим обсягом строкових вкладів фізичних осіб

Ринок кредитування фізосіб

У період з 18 по 22 квітня на ринку кредитування фізичних осіб ситуація склалася наступна.

На сьогодні кредити на придбання нерухомості пропонуються на умовах: від 15% річних до 21% на термін від 10 до 20 років. Розмір авансу коливається від 30% від вартості об'єкта, іноді 25% при спільних програмах із забудовником. Одноразові комісії складають від 1% до 5% від суми кредиту.

При кредитування на придбання автомобіля деякі банки знизили розмір мінімального початкового внеску до 10% і збільшили максимальні терміни кредитування до 7 років. Ставки ж залишилися в більшості без змін, а саме:

- процентна ставка фіксована, з терміном кредитування 1 рік - від 8,9% до 14,99% річних; 3 роки - від 15,49% до 21% річних; 5-7 років від 15,8% до 21% річних. Плаваюча ставка фіксується на перший рік кредитування і знаходиться в межах від 8,8% до 18,8% річних;

- разова комісія при наданні кредиту від 0,3 до 3% від суми кредиту.

По кредитах на споживчі цілі можна виділити кілька видів:

-  кредити без забезпечення (або під поруку третьої особи) - реальна ставка з урахуванням усіх комісій від 30,0 до 73,2% річних;

- під заставу нерухомості на умовах: термін до 5 років, у розмірі, що не перевищує 40% від вартості застави, під ставку 16,5-27,2% річних;

- під заставу депозиту: на термін дії депозиту, під ставку +2 - +6% річних до ставки депозиту у випадку, якщо депозит розміщений в гривні, + 5% - +11% для застав у вигляді депозиту в іноземній валюті;

- кредитування учасників власних зарплатних проектів на термін 1-2 роки, в розмірі 3-5 окладів, під реальну ставку 30-40% річних.

Причому багато банків навіть за кредитами для учасників зарплатних проектів встановлюють додаткову комісію за зняття грошей з карткового рахунку в розмірі від 1,0 до 2,5% від суми, що знімається, що значно підвищує реальну вартість кредиту.

Середній ліміт за кредитами на споживчі цілі в квітні склав 10-15 тис. грн.

Огляд ринку банківських металів

Ціна на золото на торгах у середині тижня продовжила свій ріст і оновила абсолютні максимуми на тлі зростання інфляції по всьому світу і відновлення побоювань інвесторів щодо боргової кризи Єврозони. У ході торгів були побиті рекордні максимуми, і ціни перевищили рівень 1500 доларів за унцію. Новий номінальний максимум встановлений на рівні 1 505,65.

Ривок вище 1500 доларів за унцію став важливою подією для "биків", і в короткостроковій перспективі метал має всі шанси перевірити на міцність опір на 1550 доларів за унцію.

Котирування на золото зросли до рекордних максимумів, коли долар США впав до 13-місячного мінімуму проти євро. Слабкий долар підвищує інвестиційний попит на деноміновані в долари ф'ючерси, тому що вони стають дешевшими для власників інших валют. Долару вдалося продемонструвати невелике зростання в останні пару днів, і зараз він торгується на нових мінімумах 2011 року проти євро, що природно викликає попит на золото.

Історичний максимум по металу, скоригований з урахуванням інфляції, був встановлений 1980 році на рівні 2400 доларів за унцію. З огляду на поточну макроекономічну нестабільність, а також побоювання щодо долара і всіх інших основних валют, можливо, навіть ще більш серйозні, ніж у 1970-х, не виключено, що незабаром ми доберемося і до історичного реального максимуму.

Інвестори зазвичай віддають перевагу золоту як інструменту хеджування проти валютних коливань та історично - як засобу заощадження. Золото вважається інструментом хеджування проти зростання інфляції.

Золото також отримало підтримку від зростання цін на нафту, що викликало побоювання стосовно зростання інфляції. Ціни на нафту виросли до 111,66 долара за барель після того, як з'явилося повідомлення про несподіване зниження запасів нафти в США.

Не менш важливою була інформація, що США протягом найближчих трьох років здатні втратити найвищий інвестиційний рейтинг - ААА.

При цьому агентство Standard&Poors знизило довгостроковий прогноз кредитоспроможності американської економіки зі "стабільного" до "негативного". Свій вплив на зростання привабливості золота як альтернативного інструменту інвестицій зробили також послаблення обмінного курсу долара відносно провідних світових валют та занепокоєння проблемами суверенних боргів і прискорення інфляції.

Ціни на срібло також оновили свої 31-літні максимуми.

Ф'ючерси на срібло пішли вгору за ф'ючерсами на золото. Травневі ф'ючерси на срібло, які найбільш активно торгуються, досягли нового рекордного максимуму 45,4 долара за унцію, набагато перевищивши максимум 1980-го року 41.5 долара.

Срібло, завдяки тривалим купівлям з боку інвесторів також зберігає висхідний тренд. Ознаки ослаблення "бичачого" імпульсу відсутні і у цього металу є потенціал для продовження ралі до 50 доларів за унцію.

У періоди високої волатильності інфляції співвідношення цін золота і срібла зазвичай трималося близько 30-40 до 1, тому зараз аналітики бачать потенціал для його подальшого зниження до нижньої межі даного діапазону з поточних 33.8 до 1.

Ціни на золото на українському ринку варіювалися в таких межах: 382/388 гривень за грам у злитках від 100 грамів до 1000 грамів.

Давиденко Ігор, директор департаменту казначейських операцій Брокбізнесбанку

Стельмах Владислав,  начальник відділу арбітражних операцій Брокбізнесбанку

Сухоруков Антон, директор Департаменту корпоративного бізнесу Брокбізнесбанку

Синявська Наталія, перший заступник Голови Правління Брокбізнесбанку

Скидан Володимир, перший заступник Голови Правління Брокбізнесбанку

 
 

Загрузка...
 
© 2005-2012, Економічна правда. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Економічну правду".
  
  
Авторизація
Для авторизації використовуйте ті самі ім'я і пароль, що і для коментування публікацій на "Українській правді".


Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом Facebook