Українська правда
Поштова розсилка:
Пошук:
Замовити розсилку
Знайти
  RSS    PDA    Архів
Економічна правда
  Понеділок, 7 травня 2012, останнє оновлення: 7 хвилин тому

Тижневий огляд фінансових ринків

Багатьма інвесторами золото вважається альтернативою паперовим грошам і більш надійним ніж гроші засобом збереження, але попит на цей дорогоцінний метал знижується, коли ризики знецінення паперових грошей слабшають.

Український міжбанківський валютний ринок

Протягом тижня - з 11 до 15 липня - курс долара США до гривні трохи виріс. У понеділок, вівторок, середу він становив 7,98-7,985, а у четвер-п'ятницю 7,992-7,997 гривень за долар.

Ймовірно така зміна курсу пов'язана зі збільшенням гривневих залишків банків в НБУ з 12,5 мільярдів гривень в кінці минулого тижня до 19 мільярдів гривень в кінці цього тижня.

Наступного тижня, навпаки, може вкотре відбутися незначне зміцнення гривні до долара, оскільки починається черговий період платежів до бюджету, що змусить деякі банки і компанії продавати долари.

Світовий валютний ринок

Долар США послабив свої позиції щодо валют-притулків: японської єни і швейцарського франка.

Невизначеність на ринку посилюється. Вся увага спрямована на ситуацію в Єврозоні. Учасники ринку скорочують ризиковані позиції. Запланований на п'ятницю саміт ЄС, на якому повинні були розглядатися проблеми поширення боргової кризи в Єврозоні і питання, що стосуються участі приватного сектору у зниженні боргового тягаря Греції, перенесено на наступний тиждень.

Рада міністрів фінансів країн Єврозони переглянула умови надання допомоги Греції у бік пом'якшення. Канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що поки європейські країни не готові узгодити новий пакет допомоги, пише The New York Times.

Рейтингове агентство Moody's знизило кредитний рейтинг Ірландії до "сміттєвого" рівня "Ba1" з негативним прогнозом. При цьому в агентстві вважають, що Дублін зіткнеться з необхідністю нового раунду зовнішнього фінансування.

За оцінками Standard&Poor's і Fitch, рейтинг держави перебуває на рівні "BBB+".

У середу агентство Fitch знизило довгостроковий рейтинг дефолту емітента Греції в іноземній і національній валюті відразу на три пункти з "В+" до "ССС".

Moody's оцінює кредитоспроможність країни поки трохи вище - на рівні "Саа1", негативний прогноз. В той же час Fitch підтвердило стелю рейтингу країни на рівні "ААА"- для Швейцарії.

За прогнозами Fitch в 2011 році зростання грецької економіки скоротиться на 4%. Тоді ж Moody's помістило рейтинг американських облігацій на перегляд з негативним прогнозом, спровокувавши зростання цінових коливань на ринках.

Як вважають в агентстві, нездатність влади США дійти згоди щодо рівня боргу - ознака того, що результат тривалих переговорів не буде позитивним.

Прогноз рейтингу США буде переглянутий на негативний, якщо угода щодо бюджету не зможе зупинити зростання заборгованості країни. У травні американський дефіцит торгового балансу збільшився до максимального за 3 останні роки рівня.

Дефіцит виріс на 15% до 50,2 мільярдів доларів, досягнувши максимального значення з жовтня 2008 року.

Протокол червневого засідання Федерального Комітету з відкритих ринків показав, що питання додаткового стимулювання не виключено, якщо економіка залишиться слабкою.

Тимчасову підтримку курсу євро до долара давали песимістичні коментарі Бена Бернанке під час свого піврічного звіту. Голова ФРС зазначив, що якщо зростання економіки сповільниться, а рівень інфляції наблизиться до нульової відмітки, Федеральна резервна система може розглянути можливість третього раунду програми кількісного пом'якшення.

Додатковий фактор тиску на долар - падіння прибутковості американських казначейських зобов'язань.

Закриття торгів у четвер зіпсувало і без того не надто позитивну технічну картину для долара. Якщо найближчим часом не буде негативних новин з Європи можна чекати нових спроб розвинути відновлення позицій євро і подолання валютною парою євро/долар співвідношення на позначках 1.4286 та навіть 1.4305.

Британський фунт слідом за євро продовжує відновлювати втрати проти валюти США. За повідомленням Управління бюджетної відповідальності Великобританії, становище держфінансів країни в довгостроковій перспективі нестабільне, отже для їх відновлення буде потрібно істотне підвищення податків і водночас скорочення видатків.

Все це може призвести до послаблення національної валюти. Фунт наближається до максимумів недавнього відновлення в районі 1.615. Короткостроковий прогноз за валютною парою фунт/долар позитивний, поки курс залишається вищим позначки 1.61.

Японська єна продовжує користуватися слабкістю інших валют з позиції втечі з ризикованих активів. На тлі слабкого долара і відсутності власних звітів, японська валюта знову обновила максимум.

До кінця тижня валютна пара долар/єна повернулася у вузький діапазон і зараз торгується в межах 79,17/27.

Не дивлячись на те, що інтервенція Банку Японії малоймовірна, якщо темпи зростання єни будуть залишатися високими, влада вимушена буде втрутитися, щоб уникнути краху експортно-орієнтованої промисловості.

Індекс ймовірності інтервенції Nomura, який ґрунтується на валютних котируваннях, фондових індексах і різній економічній статистиці, на даний час складає 48%.

Ринок депозитів фізосіб

У період з 11 по 15 липня на ринку депозитів фізичних осіб ситуація залишалася стабільною. Деякі банки змінили процентні ставки, але незначно. Найбільш прибутковими продовжують залишатися довгострокові вклади на 12 місяців, як у гривні, так і у валюті.

Процентні ставки за депозитами, на кінець періоду в порівнянні з минулим тижнем склалися наступні:

За депозитами в гривні: на строк

1 місяць - від 1,5 до 9,5% річних (середня - 5,88%);

3 місяці - від 4,2 до 13,0% річних (середня - 8,86%);

6 місяців - від 5,5 до 14,5% річних (середня - 10,53%);

12 місяців - від 8,0 до 15,50% річних (середня - 11,91%).

За вкладами у доларах США: на строк

1 місяць - від 1,5 до 5,75% річних (середня - 3,24%);

3 місяці - від 1,8 до 7,75% річних (середня - 4,56%);

6 місяців - від 2,05 до 8,25% річних (середня - 5,30%);

12 місяців - від 2,75 до 8,75% річних (середня - 5,94%).

За вкладами у євровалюті: на строк

1 місяць - від 0,5 до 4,0% річних (середня - 2,12%);

3 місяці - від 0,7 до 6,75% річних (середня -3,06%);

на 6 місяців - від 1,0 до 7,25% річних (середня -3,52%);

12 місяців - від 1,4 до 7,75% річних (середня - 4,09%).

Аналіз проводився по 19-ти банкам з найбільшим обсягом строкових вкладів фізичних осіб

Ринок кредитування фізосіб

З 11 по 15 липня в сфері кредитування фізичних осіб відбулося кілька змін, а саме Верховна Рада остаточно заборонила видачу споживчих кредитів в іноземній валюті. Крім цього, парламент прийняв закон, що регулює порядок реструктуризації кредитної заборгованості.

Що ж до умов, то пропозиції кредитування на купівлю автомобілів строком на 1-5 років є практично у всіх банків, і все більше фінансових установ пропонують семирічні. Ставки ж залишилися в більшості без змін, а саме:

Фіксована процентна ставка з терміном кредитування 1 рік - від 8,9% до 14,99% річних; 3 роки - від 13,3% до 21% річних; 5-7 років від 13,3% до 21% річних.

Плаваюча ставка фіксується на перший рік кредитування і перебуває в межах від 8,8% до 18,8% річних. Разова комісія при наданні кредиту від 0,3 до 3% від суми кредиту.

На придбання нерухомості банки пропонують кредити на таких умовах: від 15% річних до 21% на термін від 10 до 20 років. Розмір авансу коливається від 30% від вартості об'єкта, іноді - 25% при спільних програмах із забудовником, одноразова комісія становить від 1% до 5% від суми кредиту.

Є наступні види споживчих кредитів:

Кредити без забезпечення або під поруку третьої особи: реальна ставка з урахуванням усіх комісій - 30-73,2% річних.

Позики під заставу нерухомості: строк - до 5 років, розмір - не більше 40% від вартості застави, ставка - 16,5-27,2% річних.

Кредити під заставу депозиту: строк - на термін дії депозиту, ставка - плюс 2-6% річних до ставки депозиту у гривні, і плюс 5-11% - для застав у вигляді валютного депозиту.

Кредитування учасників власних зарплатних проектів: строк - 1-2 роки, розмір - 3-5 окладів, реальна ставка - 30-40% річних.

Багато банків навіть за кредитами для учасників зарплатних проектів встановлюють додаткову комісію за зняття грошей з карткового рахунку в розмірі 1-2,5% від суми зняття, що значно підвищує реальну вартість позики. Середній ліміт за кредитами на споживчі цілі - 10-20 тисяч гривень.

Ринок банківських металів

Ціни на золото виросли до нового рекордного максимуму внаслідок проблем у банківському секторі Європи. Проте серпневі ф'ючерси на золото закрилися у цінах набагато нижчих за цей денний рекордний максимум, який склав 1594,9 долара за тройську унцію.

Падіння ціни на ф'ючерси спричинила заява голови Федеральної резервної системи США Бена Бернанке, який сказав, що третій етап так званого кількісного пом'якшення поки що не відбудеться.

Коментарі Бернанке зіштовхнули ціни на золото вниз після того, як очікування третього етапу "кількісного пом'якшення" довели ціни приблизно до відмітки 1600 долара за унцію.

Деякі учасники ринку купували золото до заяви Бернаке, бо були стурбовані тим, що початок третього етапу, а відтак чергове зростання ліквідності внаслідок програми покупки казначейських облігацій ФРС, знецінить долар США і спровокує зростання інфляції.

Багатьма інвесторами золото вважається альтернативою паперовим грошам і більш надійним ніж гроші засобом збереження, але попит на цей дорогоцінний метал знижується, коли ризики знецінення паперових грошей слабшають.

Незважаючи ні на що, економічна і політична напруга по обидві сторони Атлантики підсилила привабливість золота як інвестиційного "активу-притулку", який зберігає вартість у той час, як інші активи демонструють безконтрольні коливання.

Особливі побоювання у консервативних інвесторів викликають дії центральних банків, які намагаються збалансувати прагнення до економічного зростання з побоюваннями інфляції.

Ціни на золото в злитках від 100 до 1000 грамів на українському ринку коливалися в межах 400 -408 гривень за грам, тобто значно зросли в порівнянні з минулим тижнем (386-397 гривень за грам).

Ігор Давиденко, директор департаменту казначейських операцій Брокбізнесбанку

Владислав Стельмах, начальник відділу арбітражних операцій Брокбізнесбанку

Наталія Синявська, перший заступник голови правління Брокбізнесбанку

Володимир Скидан, перший заступник голови правління Брокбізнесбанку

 
 

Загрузка...
 
© 2005-2012, Економічна правда. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Економічну правду".
  
  
Авторизація
Для авторизації використовуйте ті самі ім'я і пароль, що і для коментування публікацій на "Українській правді".


Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом Facebook