Українська правда
Поштова розсилка:
Пошук:
Замовити розсилку
Знайти
  RSS    PDA    Архів
Економічна правда
  Понеділок, 7 травня 2012, останнє оновлення: 7 хвилин тому

Тижневий огляд фінансових ринків

Ціна на золото у світі досягла нового історичного максимуму - 1 630 доларів за унцію. Інвестори користуються невизначеністю довкола американського державного боргу, але навіть після вирішення цієї проблеми золото дешевшати не буде.

Український міжбанківський валютний ринок

Протягом тижня, з 25 до 29 липня - курс долара на вітчизняному міжбанківському ринку був стабільним і знаходився на рівні 7,99-8 гривень за долар, тобто порівняно з попереднім тижнем не змінився.

НБУ продовжує періодично проводити інтервенції на ринку, ставлячи котирування на рівні 7,979-7,989 гривні за долар. Залишки на рахунках банків протягом тижня збільшилися з 15,3 мільярда гривень до 17,7 мільярда гривень.

Наступного тижня стабільність курсу збережеться. Проте ситуація залежатиме від подій у США, де досі нема консенсусу з приводу збільшення граничних показників державного боргу.

Світовий валютний ринок

Євро продовжує знижуватися. Долар скорегував тижневі втрати проти інших валют, крім японської єни та швейцарського франка.

Американські політики все ще далекі від досягнення компромісу з проблеми підвищення ліміту державних запозичень і скорочення дефіциту бюджету.

Аналітики твердо впевнені, що будь-яке рішення з питання стелі держборгу США буде знайдене до кінця наступного тижня. Однак все менше впевненості щодо того, що владі вдасться уникнути деяких збоїв у функціонуванні держапарату.

Ймовірність зниження кредитного рейтингу США, незалежно від результату дебатів стосовно боргової стелі, є найбільшим фактором ризику.

Як зазначають у рейтинговому агентстві Fitch, навіть якщо рейтинг США буде знижено, американські казначейські зобов'язання залишаться базовими облігаціями в середньостроковій перспективі, оскільки їх статус підтримується за рахунок сили економіки країни, а ринок фіксованого доходу має високу ліквідність.

Більше того, у держоблігацій США просто немає альтернатив.

Голова ФРС Бен Бернанке під час виступу в Конгресі заявив, що для підтримки економіки необхідно продовжувати монетарне стимулювання. На його думку, не можна виключати ймовірність розширення програми купівлі облігацій, якщо виникне небезпека різкого зниження темпів економічного зростання.

"Беручи до уваги, що ставка безробіття сягнула 9,2%, економіка все ще потребує активної підтримки", - заявив Бернанке. Ринок дещо заспокоївся щодо потенційно можливого технічного дефолту США 2 серпня.

Євро помітно втратив у ціні на тлі висловлювань міністра фінансів Німеччини Вольфганга Шойбле, який виступив проти одного з ключових рішень, прийнятих на саміті ЄС. Йдеться про те, щоб кошти Європейського фонду фінансової стабільності - EFSF - спрямовувалися на купівлю проблемних облігацій на вторинному ринку.

Темпи зростання цін в економіці залишаються значно нижчими ставки-орієнтира ЄЦБ - 4,5%, що свідчить про слабкий інфляційний тиск. Однак монетарна влада єврозони вказує на зростаючі ризики для цінової стабільності через дорогу сировину, і на підставі цього вже вдруге у 2011 році підвищила ключову ставку рефінансування.

Агентство Standard and Poor's знизило кредитний рейтинг Греції на два пункти з ССС до СС - оцінюється як два кроки від дефолту - з негативними перспективами. Фахівці агентства вважають, що до кінця 2011 року співвідношення боргу країни до ВВП лише трохи не дотягне до позначки 130%.

У п'ятницю агентство Moody's оголосило про можливе зниження рейтингу Іспанії на один пункт від поточного Аа2. Таке рішення продиктоване проблемами з фінансування, що виникли в Іспанії, і слабкими темпами зростання ВВП країни.

"Бики" з валютної пари євро-долар не втрачають надій на відновлення зростання, однак поки що загальний настрій торгів залишається пригніченим, а спроби повернути курс вище за 1,43 спричиняють хороший інтерес до продажу. В цілому щодо валютної пари ситуація залишається конструктивною.

Економічні дані Британії суперечливі. Інфляція продовжує значно перевищувати цільовий рівень, встановлений Банком Англії. Валютна пара фунт-долар тестує тижневий мінімум на 1,6261. Курс фунта до долара зберігає "ведмежу" динаміку.

Єна росте на тлі згасання побоювання інтервенції. Японська валюта зміцнилася проти більшості валют, враховуючи зростання попиту на валюти-притулки. Валютна пара долар-єна другий день поспіль не може закріпитися вище за 78.

Загроза інтервенції Банку Японії зростає, проте нема ніяких гарантій, що одне втручання зможе змінити курс. Шанси на успіх зростуть, якщо політичний тупик в США буде вирішений протягом наступних днів. Стримує інтервенцію те, що сильна єна дозволяє японцям компенсувати подорожчання енергоносіїв та продуктів.

Корпоративний сектор кредитного ринку

Поступове відновлення економіки України в цілому підтверджується тим, що за перше півріччя 2011 року профінансовано суб'єктів малого та середнього бізнесу майже утричі більше, ніж за аналогічний період 2010 року.

Щоквартальне опитування підприємців Нацбанком показало, що умови кредитування стають менш жорсткими, хоча ще у першому кварталі 2011 року охочих взяти позику було на 0,9% більше, ніж в кінці першого півріччя 2011 року за наявності у банках достатнього ресурсу з прийнятними умовами кредитування.

Ринок депозитів фізосіб

На ринку депозитів фізичних осіб ситуація трохи змінилася. Низка банків вирівняла процентні ставки за депозитами у валюті. Незважаючи на це, знизилася мінімальна процентна ставка за депозитами у доларах на три і шість місяців. Найбільш вигідними для клієнтів залишаються довгострокові вклади на рік у гривні і валюті.

Процентні ставки за депозитами на кінець періоду порівняно з минулим тижнем склалися наступні.

За депозитами в гривні: на місяць - 1,5-9,5% річних, середня - 5,9%, на три місяці - 4,2-13%, середня - 8,9%, на півроку - 5,5-14,5%, середня - 10,5%, на рік - 8-15,5%, середня - 11,9%.

За вкладами у доларах: на місяць - 1,5-5,8% річних, середня - 3,3%, на три місяці - 1,6-7,8%, середня - 4,6%, на півроку - 1,6-8,3%, середня - 5,3%, на рік - 2,8-8,8%, середня - 6%.

За вкладами у євро: на місяць - 0,5-4% річних, середня - 2,1%, на три місяці - 0,7-6,75%, середня - 3,1%, на півроку - 1-7,3%, середня - 3,6%, на рік - 1,4-7,75%, середня - 4,2%.

Аналіз проводився серед дев'ятнадцяти банків з найбільшим обсягом строкових вкладів фізичних осіб.

Ринок кредитування фізосіб

У сфері кредитування фізичних осіб ситуація не змінилася. При кредитуванні на купівлю автомобілів пропозиції строком на один-п'ять років є у всіх банків.

Збільшується кількість фінансових установ, які пропонують кредити на сім років. У більшості банків ставки залишилися без змін.

Фіксована процентна ставка з терміном кредитування на рік - 8,9-15% річних, на три роки - 13,3-21%, на п'ять-сім років - 13,3-21%. Плаваюча ставка фіксується на перший рік кредитування і перебуває у межах 8,8-18,8%. Разова комісія - 0,3-3%.

На придбання нерухомості банки дають позики на таких умовах: ставка - 15-21% річних, строк - 10-20 років, розмір авансу - від 30%, залежно від вартості об'єкта, іноді - 25% при спільних програмах із забудовником, разова комісія - 1-5% від суми позики.

Є наступні види споживчих кредитів.

1. Кредити без забезпечення або під поруку третьої особи: реальна ставка з урахуванням усіх комісій - 30-73,2% річних.

2. Позики під заставу нерухомості: строк - до п'яти років, розмір - не більше 40% від вартості застави, ставка - 16,5-27,2% річних.

3. Кредити під заставу депозиту: строк - на термін дії депозиту, ставка - плюс 2-6% річних до ставки депозиту у гривні і плюс 5-11% - для застав у вигляді валютного депозиту.

4. Кредитування учасників власних зарплатних проектів: строк - один-два роки, розмір - три-п'ять окладів, реальна ставка - 30-40% річних.

Багато банків навіть за кредитами для учасників зарплатних проектів встановлюють додаткову комісію за зняття грошей з карткового рахунка в розмірі 1-2,5% від суми зняття, що значно підвищує реальну вартість позики. Середній ліміт за кредитами на споживчі цілі - 10-20 тисяч гривень.

Ринок банківських металів

Ціна на золото на світовому ринку досягла нового історичного максимуму - 1 630 доларів за унцію.

Інвестори користуються невизначеністю довкола американського державного боргу, але навіть після того, як США приймуть відповідне рішення та уникнуть дефолту, фундаментальні причини для падіння цін на золото не з'являться. З початку року цей метал подорожчав майже на 15%, при цьому лише з початку місяця - на 10%.

Тримісячний максимум відновили також ціни на срібло - 41,4 долара за унцію.

Зростання "золотих" котирувань забезпечене, перш за все, інвестиційним попитом. Від цього страждає промисловість - для неї поточний рівень цін занадто високий.

Про інвестиційний інтерес до золота свідчать дані World Gold Council. У другому кварталі 2011 року використання золота в промисловості зросло всього на 7% до 466 тонн, а в ювелірній галузі - на 4% до 2 052 тонн. В той же час, інвестиційний попит -  монети, медалі, злитки - за цей період збільшився більш ніж удвічі до 1 552 тонн.

З боку біржових фондів попит на метал зріс на 77% до 277 тонн. Дані найбільшого у світі "золотого" біржового фонду SPDR Gold Trust свідчать, що тенденція другого кварталу збереглася. З початку місяця обсяг активів під його управлінням підвищився на 33,5 тонни до 1 241,8 тонни. Це максимальний приріст з червня 2010 року.

Минулого тижня ціни на золото у злитках 100-1000 грамів на українському ринку коливалися в межах 419-425 гривень за грам. Тобто золото активно дорожчає протягом останніх трьох тижнів, що відповідає світовим тенденціям.

Ігор Давиденко, директор департаменту казначейських операцій Брокбізнесбанку

Владислав Стельмах, начальник відділу арбітражних операцій Брокбізнесбанку

Антон Сухоруков, директор департаменту корпоративного бізнесу Брокбізнесбанку

Наталія Синявська, перший заступник голови правління Брокбізнесбанку

Володимир Скидан, перший заступник голови правління Брокбізнесбанку

 
 

Загрузка...
 
© 2005-2012, Економічна правда. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Економічну правду".
  
  
Авторизація
Для авторизації використовуйте ті самі ім'я і пароль, що і для коментування публікацій на "Українській правді".


Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом Facebook