Українська правда
Поштова розсилка:
Пошук:
Замовити розсилку
Знайти
  RSS    PDA    Архів
Економічна правда
  Понеділок, 7 травня 2012, останнє оновлення: 7 хвилин тому

Тижневий огляд фінансових ринків

Інвестори продають європейські активи і купують золото. Тобто і золото, і долар зростають в ціні. Це наводить на думку про те, що на ринку панує атмосфера сильного страху. Обидва активи можуть зростати в тандемі, коли інвесторів турбують перспективи інших активів.

Український міжбанківський валютний ринок

Протягом тижня з 4 по 8 липня курс долара до гривні відкоригувався з рівня  7.99-7.995 минулого тижня до рівня 7.985-7.988 цього тижня.

Курс гривні цього тижня продовжив своє зміцнення, що пов'язано зі зменшенням гривневих залишків на рахунках банків. Найближчим часом будемо спостерігати невелике зміцнення курсу гривні до долара США.

Cвітовий валютний ринок

Євро і фунт торгуються з пониженням. На ринку домінує попит на валюти-притулки

Рейтингові агентства знову повернули тему Греції на перший план. Рейтингове агентство Standard & Poor's повідомило, що запропонований Францією план з подовження термінів погашення грецьких облігацій може спровокувати "вибірковий дефолт" країни.

Агентство Moody 's, в свою чергу, попередило, що пролонгація може змусити банки знизити справедливу ринкову вартість боргових паперів, що негативно позначиться на вартості зобов'язань.

У вівторок Moody 's також знизило рейтинг довгострокових португальських державних облігацій на чотири пункти до "сміттєвого" рівня Ba2.

У своєму рішенні агентство послалося на загрозу того, що держава може виявитися не в змозі повністю виконати обіцянки, пов'язані з програмою скорочення дефіциту бюджету і стабілізацією рівня боргу.

Вказані цілі були обумовлені в угоді між країною та ЄС/МВФ.

Як і очікувалося, Центральний Банк Єврозони підвищив ставку рефінансування на 25 базисних пунктів від 1,25% до 1,5%.

Гранична ставка кредитування була підвищена також на 25 базисних пунктів до 2,25%.

Єдина європейська валюта змогла частково компенсувати втрати у парі з доларом після прес-конференції Тріше. Глава ЄЦБ заявив про рішення призупинити дії правила застави для Португалії услід за вище зазначеним пониженням рейтингу цієї проблемної країни.

Основним рушієм зміцнення єдиної валюти стало зниження вимог до мінімального рейтингу облігацій Португалії для прийняття їх в якості забезпечення. Такий крок свідчить про намір ЄЦБ зберегти на ринку високу ліквідність, проте одночасно створює загрозу збитків для банку у разі реструктуризації португальського боргу.

Валютна пара євро/долар опустилась нижче психологічного рівня 1,43 та  спрямувалась до 1,4230/20.

У парі з доларом фунт стерлінгів знижується слідом за євро у парі з доларом. Банк Англії залишив монетарну політику без змін. Відчутних поліпшень щодо економічних показників не спостерігається. Британський фунт практично не відреагував на рішення Банку Англії.

Відносно долара валюта стабілізувалася в районі 1,595 і продовжила падіння. В останньому кварталі фунт відкатався від 1,68 до 1,59, і, за оцінками 60 банків і аналітиків, опитаних Reuters, пара фунт/долар якийсь час проведе в десь на цих позначках, після чого в наступні 6 місяців відновиться до 1,61.

Банк Китаю очікувано підвищив ставку в спробі стримати зростання інфляції. Новина обмежила ризикові вкладення, змусивши інвесторів шукати більш безпечні притулки. У подальшій перспективі це повинно вплинути на зниження ділової активності КНР, а значить, і на ослабленні попиту на імпортні товари.

У середу Банк Китаю заявив про підвищення ставки по депозитах і ставки кредитування на 25 базисних пунктів (вже втретє цього року), з метою стримати зростання інфляційного тиску.

Темпи зростання цін в економіці за останній час прискорилися до 5,5%, досягнувши максимального рівня майже за три роки.

Валютна пара долар/єна нарешті вирвалася з усталеного раніше діапазону. Основний вплив на японську єну чинять спекулятивні потоки. Пара тестує опір, розташований у зоні 81.31.

У разі позитивного результату можна чекати для пари продовження висхідної динаміки. Аналітики банку BONY Mellon вважають, що у разі потреби Мінфін Японії необачливо обере шлях "шоку і тремтіння", як у вересні минулого року.

Тоді, на їхню думку, у міністерства не залишиться іншого вибору крім проведення  прихованої валютної інтервенції за зразком 2003-2004 років.

Корпоративний сектор кредитного ринку

Внаслідок того, що зберігається висока ліквідність банківської системи, продовжиться тенденція до незначного зниження ставок за кредитами у іноземній валюті - ще на 0,5-0,75 процентних пунктів в залежності від терміну вкладу.

Процентні ставки за гривневими кредитами влітку також можуть знизитися не більше ніж на 0,25-0,5 процентних пунктів.

Восени, у зв'язку зі зростанням ділової активності і збільшенням кредитування, станеться фіксація процентних ставок за депозитами.

Ближче до Нового року депозитні ставки можуть трохи підрости в межах передноворічних акцій за вкладами і внаслідок впровадження програм лояльності для клієнтів. Але це зростання не буде більшим ніж 0,25-0,5 процентних пунктів.

Ринок депозитів фізосіб

Протягом тижня на ринку депозитів фізичних осіб відбулося чергове зниження процентних ставок.

Одночасно кілька банків знизили ставки як у національній валюті, так і в іноземній. Процентні ставки за депозитами на кінець періоду в порівнянні з минулим тижнем тепер такі:

За депозитами в гривні: на строк

1 місяць - від 1,5 до 9,5% річних (середня - 5,88%);

3 місяці - від 4,2 до 13,0% річних (середня - 8,89%);

6 місяців - від 5,5 до 14,5% річних (середня - 10,53%);

12 місяців - від 8,0 до 15,50% річних (середня - 11,88%).

За вкладами у доларах США: на строк

1 місяць - від 1,5 до 5,75% річних (середня - 3,24%);

3 місяці - від 1,8 до 7,75% річних (середня - 4,56%);

6 місяців - від 2,05 до 8,25% річних (середня - 5,29%);

12 місяців - від 2,75 до 8,75% річних (середня - 5,95%).

За вкладами у євровалюті: на строк 1 місяць - від 0,5 до 4,0% річних (середня - 2,12%);

3 місяці - від 0,7 до 6,75% річних (середня - 3,06%);

на 6 місяців - від 1,0 до 7,25% річних (середня - 3,52%);

12 місяців - від 1,4 до 7,75% річних (середня - 4,09%).

На сьогодні зберігається тенденція падіння процентних ставок за всіма видами депозитів. Найбільш прибутковими залишаються довгострокові вклади на 12 місяців як у гривні, так і у валюті.

Зниження ставок можна пов'язати також з літнім періодом, існує ймовірність того, що ставки можуть підвищитися восени поточного року.

Аналіз проводився по 19-ти банкам із найбільшим обсягом строкових вкладів фізичних осіб.

Ринок кредитування фізосіб

На ринку кредитування фізичних осіб змін помічено не було, окрім збільшення кількості банків, які пропонують кредити.

При кредитуванні на купівлю автомобілів пропозиції строком на один-п'ять років є практично у всіх банків, збільшується кількість фінансових установ, які пропонують кредити на сім років. У більшості банків ставки залишилися без змін.

Фіксована процентна ставка з терміном кредитування на рік - 8,9-14,99% річних, на три роки - 13,3-21%, на п'ять-сім років - 13,3-21%. Плаваюча ставка фіксується на перший рік кредитування і перебуває у межах 8,8-18,8%. Разова комісія при наданні кредиту - 0,3-3% від суми позики.

На придбання нерухомості банки дають кредити на таких умовах: ставка - 15-21% річних, строк - 10-20 років, розмір авансу коливається від 30%, залежно від вартості об'єкту, іноді - 25% при спільних програмах із забудовником, одноразова комісія - 1-5% від суми позики.

Є наступні види споживчих кредитів:

1. Кредити без забезпечення або під поруку третьої особи: реальна ставка з урахуванням усіх комісій - 30-73,2% річних.

2. Позики під заставу нерухомості: строк - до 5 років, розмір - не більше 40% від вартості застави, ставка - 16,5-27,2% річних.

3. Кредити під заставу депозиту: строк - на термін дії депозиту, ставка - плюс 2-6% річних до ставки депозиту у гривні, і плюс 5-11% - для застав у вигляді валютного депозиту.

4. Кредитування учасників власних зарплатних проектів: строк - 1-2 роки, розмір - 3-5 окладів, реальна ставка - 30-40% річних.

Багато банків навіть за кредитами для учасників зарплатних проектів встановлюють додаткову комісію за зняття грошей з карткового рахунку в розмірі 1-2,5% від суми зняття, що значно підвищує реальну вартість позики.

Середній ліміт за кредитами на споживчі цілі - 10-15 тисяч гривень.

Огляд ринку банківських металів

Ціни на золото в середині тижня виросли, причому зростання спостерігалося вже другий день поспіль, оскільки інвестори прагнули вкласти свої засоби в активи, які дають можливість втекти від ризиків, у зв'язку з невизначеністю у боргових проблемах Європи і темпах економічного зростання в Китаю і США.

За підсумками торгів золото виросло в ціні на 16,5 долара, або на 1,1 процент - до 1530 доларів за тройську унцію.

Інвестори купували активи, які дають можливість втекти від ризиків, такі як золото і долар США, після того, як агентство Moodys у вівторок увечері знизило рейтинг Португалії. Деякі інвестори купують золото з розрахунку на те, що воно збереже їхні заощадження краще, ніж інші активи, в період економічної кризи.

Інвестори побоюються, що ЄС буде неспроможний узяти під контроль ситуацію з боргами своїх членів і ці борги знов стануть причиною рекордних максимумів цін на золото як минулого року.

Інвестори продають європейські активи і купують золото. Тобто і золото, і долар зростають в ціні. Це наводить на думку про те, що на ринку панує атмосфера сильного страху.

Деноміновані в доларах ціни на золото зазвичай рухаються у протилежному напряму до руху американської валюти, оскільки падіння долара робить золото дешевше для тримачів інших валют. Проте, обидва активи можуть зростати в тандемі, коли інвесторів турбують перспективи інших активів.

В середу Китай оголосив про третє цього року підвищення процентних ставок. Протягом більшої частини минулого року уряд Китаю намагався запобігти перегріву економіки.

Це породжує побоювання, що уряд країни "перестарається" і погіршення умов кредитування може вдарити по економічній активності в Китаї, економіка якого є одним з головних двигунів економічного зростання в світі.

Нафта, вартість якої також впливає на стан ринку металів, на цьому тижні торгувалася на рівні 98/100 доларів за баррель.

Ціни на золото в злитках від 100 грамів до 1000 грамів на українському ринку коливалися в межах 386-397 гривень за грам.

Давиденко Ігор, директор департаменту казначейських операцій Брокбізнесбанку

Стельмах Владислав,  начальник відділу арбітражних операцій Брокбізнесбанку

Сухоруков Антон, директор департаменту корпоративного бізнесу Брокбізнесбанку

Синявська Наталія, перший заступник голови Правління Брокбізнесбанку

Скидан Володимир, перший заступник голови Правління Брокбізнесбанку

 
 

Загрузка...
 
© 2005-2012, Економічна правда. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Економічну правду".
  
  
Авторизація
Для авторизації використовуйте ті самі ім'я і пароль, що і для коментування публікацій на "Українській правді".


Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом Facebook