Українська правда
Поштова розсилка:
Пошук:
Замовити розсилку
Знайти
  RSS    PDA    Архів
Економічна правда
  Понеділок, 7 травня 2012, останнє оновлення: 7 хвилин тому

Тижневий огляд фінансових ринків

Інвестори продовжили скорочувати ризикові позиції, не зважаючи на надходження позитивних звітів із США. Не дивлячись на часту зміну настроїв щодо ризикових активів, у довгостроковій перспективі зберігається спадний тренд.

Cвітовий валютний ринок

Перспективи додаткового пом'якшення монетарної політики скоротили кількість прихильників долара, надавши підтримку євро і фунту.

У вівторок голова ФРС Бен Бернанке під час свого виступу визнав, що програма Operation Twist, яка передбачає продаж трьохрічних казначейських зобов’язань і придбання натомість шестирічних, по суті, виявилася провальною. Адже вона не здійснила істотного впливу на економіку в той час, коли сильний стимул для зростання просто необхідний.

Європейський Центральний Банк не став знижувати ставки (базова ставка рефінансування збережена на 1,5%), але оголосив про нові заходи з надання ліквідності, включаючи відновлення програми купівлі забезпечених облігацій на суму 40 мільярдів євро починаючи з листопада поточного року. Програма розрахована до кінця жовтня 2012 року.

Під час прес-конференції в четвер голова ЄЦБ Жан-Клод Тріше також зазначив, що він проти рефінансування фондів порятунку силами ЄЦБ. Основною метою Центробанку є цінова стабільність, а на поточний момент інфляція, можливо, продовжить перевищувати цільовий рівень, встановлений на рівні 2%.

Саме тому Центробанк вирішив провести дві довгострокових операції рефінансування (LTRO) в жовтні строком на 12 місяців і в грудні - терміном на 13 місяців.

Європейський Центральний Банк в черговий раз заявив про збільшення обсягу коштів, які комерційні банки зберігають на депозитах у Центробанку.

Агентство Moody 's слідом за S&P знизило рейтинг Італії з Аа2 до А2 з негативним прогнозом, вказуючи на ймовірність подальшого зниження.

Євро намагається відновитися після падіння, викликаного вчорашніми коментарями Тріше, коли валютна пара євро/долар знизилась до 1.3240. Рішення ЄЦБ ввести агресивніші заходи з підвищення ліквідності допомогли парі зміцнитися.

Валютна пара повернулася в попередній торговельний діапазон 1.338/1.355 і закріпилась в ньому. Зараз не варто виключати можливість тестування його верхньої межі.

Британський фунт впав до мінімуму липня 2010 року після того, як Банк Англії заявив про початок другого раунду кількісного послаблення. Валюта як і раніше зберігає "ведмежий" настрій. У четвер Комітет з монетарної політики Банку Англії проголосував за збереження облікової процентної ставки на рівні 0,5%.

Комітет також ухвалив рішення про збільшення розмірів програми купівлі активів на 75 мільярдів до 275 мільярдів фунтів.

У більш широкій перспективі, Центральний банк зробив перші кроки з відновлення довіри на ринках. Раніше агентство Moody 's знизило головний борговий і депозитний рейтинги відразу 12 британським банкам.

Зокрема рейтинг Lloyds TSB банку знижений з Аа3 до А1, британського Santander - з Аа3 до А1, Co-Operative Bank - з А2 до А3, RBS - з Аа3 до А2, Nationwide Building Society - з Аа3 до А2. Агентство підтвердило рейтинг тільки Clydesdale Bank на рівні А2 з прогнозом "негативний".

Курс валютної пари фунт/долар незважаючи на досить істотні втрати у минулий четвер, уже в п’ятницю подолав тижневий максимум і навіть його обновив.

Співробітники Morgan Stanley в короткостроковій перспективі очікують подальшого відновлення пари. Проте вони додають, що зміцнення пари до 1.566/1.569 викличе нову хвилю продажів.

Японська валюта знову отримала стимул до зростання на тлі попиту на валюти-притулки. Єна зміцнилася проти більшості провідних валют за винятком євро.

У п'ятницю Центральний Банк Японії залишив ставку на колишньому рівні.

Шанси на те, що валютна пара долар/єна опуститься нижче 75.5, неухильно зменшуються, тоді як потенціал тактичного зростання до 80 протягом найближчих тижнів зростає.

У довгостроковій перспективі слабкість ієни стає все більш імовірною, оскільки Японія шукає нові шляхи послаблення своєї національної валюти без того, щоб викликати негативну риторику з боку США та Європи. Зараз долар/єна консолідується в межах вузького діапазону в області 76.65.

Корпоративний сектор кредитного ринку

За даними Національного банку України загальний об'єм простроченої заборгованості в банках на 1 вересня 2011 року склав 83,1 мільярд гривень, тобто на 1,8 мільярда (2,2%) менше, ніж на початку нинішнього року.

Банки активізували роботу з розчищання активів і поступово списують проблемну заборгованість, проте стягнення боргів в судовому порядку продовжується. У ряді випадків списання виявляється банкам вигідніше, ніж затяжна робота зі стягнення боргів через суди.

Банки отримують хоча і не всю суму боргу, але при цьому нарощують поточну ліквідність і розформовують резерви, що у свою чергу вивільняє грошові кошти, які можна спрямувати в бізнес.

При цьому ведеться жорстокий відбір – вдаючись до списань заборгованості, фінансові установи дуже ретельно вивчають фінансовий стан самого позичальника і галузі в якій він працює.

Ринок депозитів фізосіб

За період 03 по 07 жовтня 2011 року на ринку депозитів фізичних осіб кардинальних змін не відбулося, третій тиждень поспіль зберігається тенденція збільшення депозитних ставок. Деякі з аналізованих банків підвищили ставки за вкладами фізичних осіб.

В основному, підвищення торкнулося національної валюти. Найвигіднішими залишаються довгострокові вклади, співвідношення тривалості вкладу та його прибутковості прямо пропорційно: чим більше термін розміщення депозиту - тим вища його прибутковість.

Процентні ставки за депозитами * на кінець періоду в порівнянні з минулим тижнем склалися такі:

За депозитами в гривні: на термін

1 місяць - від 1,5 до 10% річних (середня - 6,43%);

3 місяці - від 5,2 до 13,25% річних (середня - 9,91%);

6 місяців - від 6,5 до 14,5% річних (середня - 11,44%);

12 місяців - від 8,25 до 15,50% річних (середня - 12,60%).

За вкладами у доларах США: на термін

1 місяць - від 1,0 до 5,75% річних (середня - 3,48%);

3 місяці - від 1,6 до 7,75% річних (середня - 4,82%);

6 місяців - від 1,6 до 8,25% річних (середня - 5,63%);

12 місяців - від 2,75 до 8,75% річних (середня - 6,27%).

За вкладами у євровалюті: на термін

1 місяць - від 0,5 до 4,5% річних (середня - 2,27%);

3 місяці - від 0,5 до 6,75% річних (середня - 3,15%);

на 6 місяців - від 1,0 до 7,25% річних (середня - 3,69%);

12 місяців - від 1,4 до 7,75% річних (середня - 4,30%).

* Аналіз проводився серед 19-ти банків з найбільшим обсягом строкових вкладів фізичних осіб

Ринок кредитування фізосіб

Тиждень не приніс кредитному ринку будь-яких значних новин. Вартість кредитів практично не змінилася, і коригування кредитних ставок проходило в незначних межах. Найнижчі ставки пропонуються по короткострокових кредитах, а також при авансових внесках від 50% від вартості заставного майна.

Якщо аналізувати ринок автокредитування за останні півроку, то стає зрозуміло, що ставки знизилися у середньому на 0,6-1,6 процентів. Більш чітко це простежується в умовах на маленькі терміни.

На кінець періоду склалися наступні умови автокредитування:

- початковий внесок в межах від 0% до 60% від вартості авто;

- термін кредитування – до 7 років, частіше – максимальний термін кредитування – 5 років;

- фіксована процентна ставка з терміном кредитування на рік – від 5% до 20% річних; 3 роки – від 14,5% до 17,00% річних; 5 років від 15,5% до 20% річних.

Плаваюча ставка фіксується на перший рік кредитування і перебуває у межах від 9,8% до 18,0% річних.

- разова комісія при наданні кредиту від 150 грн. до 3% від суми кредиту.

Також не відмічено змін умов за іпотечними позиками. На сьогодні кредити на придбання нерухомості пропонуються на умовах: від 15% річних при оформленні короткострокових кредитів, і від 15,5 до 18,5% на термін до 20 років. Розмір авансу коливається від 20% від вартості об'єкта. Одноразові комісії на рівні від 0,99 до 2% від суми кредиту.

Кількість "гравців" на ринку кредитування на споживчі цілі зросла, але, незважаючи на ріст пропозиції, тенденції до зниження ставок не спостерігається.

Є наступні види споживчих кредитів:

1. Кредити без забезпечення (або під поруку третьої особи): реальна ставка з урахуванням усіх комісій - 30-60,2% річних.

2. Позики під заставу нерухомості: строк - до 5 років, розмір - не більше 40% від вартості застави, ставка - 16,5-27,2% річних.

3. Кредити під заставу депозиту: строк - на термін дії депозиту, ставка - плюс 2-6% річних до ставки депозиту у гривні, і плюс 5-11% - для застав у вигляді валютного депозиту.

4. Кредитування учасників власних зарплатних проектів: строк – 1-2 роки, розмір – 3-5 окладів, реальна ставка - 28-36% річних.

Багато банків навіть за кредитами для учасників зарплатних проектів встановлюють додаткову комісію за зняття грошей з карткового рахунку в розмірі від 50 грн. до 4% від суми зняття, що значно підвищує реальну вартість позики. Середній ліміт за кредитами на споживчі цілі - 10-20 тисяч гривень.

Ринок банківських металів

Ціна золота зросла за підсумками торгів у четвер, 6 жовтня – інвестори продовжували вкладати прибутки у золото.

В той же час, темпи зростання ціни золота сповільнилися внаслідок новин, які прийшли з Європи, де було прийнято рішення зберегти базову процентну ставку на відмітці 1,5%.

Також Європейський Центробанк вирішив провести два беззаставних аукціони на 12 і 14 місяців в жовтні і грудні поточного року і відновити з листопада покупки "покритих" зобов’язань на первинному і вторинному ринках.

Оголошені заходи зменшили побоювання інвесторів відносно поширення боргової кризи в Єврозоні. Також попит на золото трохи уповільнила позитивна тижнева статистика ринку праці США.

Зростання цін на золото в 2010 році на 30% стало рекордним. Хоча за вересень золото подешевшало на 11%, але за III квартал воно подорожчало на 8%. Десятирічний період зростання вартості металу став найбільш тривалим періодом збільшення його ціни принаймні з 1920 року.

Ціни на золото на українському ринку трохи виросли і варіювалися в таких межах: 428-438 гривень за грам в злитках по 100 грамів

Владислав Стельмах, начальник відділу арбітражних операцій Брокбізнесбанку 

Антон Сухоруков, директор департаменту корпоративного бізнесу Брокбізнесбанку 

Наталія Синявська, перший заступник голови правління Брокбізнесбанку 

 

Володимир Скидан, перший заступник голови правління Брокбізнесбанку

 
 

Загрузка...
 
© 2005-2012, Економічна правда. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Економічну правду".
  
  
Авторизація
Для авторизації використовуйте ті самі ім'я і пароль, що і для коментування публікацій на "Українській правді".


Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом Facebook