Українська правда
Поштова розсилка:
Пошук:
Замовити розсилку
Знайти
  RSS    PDA    Архів
Економічна правда
  Понеділок, 7 травня 2012, останнє оновлення: 7 хвилин тому

Економічний огляд: в очікуванні візиту МВФ

Поліпшення фінансів українських підприємств є очевидною тенденцією, що забезпечила зростання бюджетних надходжень від податку на прибуток за підсумками січня-серпня 2011 року на 47%.

Український бізнес зберігає оптимізм

Національний банк України опублікував результати дослідження ділових очікувань українських підприємств за ІІІ квартал 2011 року, опитування проводилося 14-30 серпня, опитано 1250 підприємств по всій Україні.

Основною подією останнього опитування стало те, що баланс оцінок підприємствами власного фінансово-економічного стану вийшов позитивним: 19,4% респондентів оцінили його як "добре" і лише 15,1% як "поганий".

Таким чином, оцінки "фінансового здоров'я" вийшли на докризові значення. Поліпшення фінансів українських підприємств є очевидною тенденцією, що забезпечила зростання бюджетних надходжень від податку на прибуток за підсумками січня-серпня 2011 року на 47%.

Баланс відповідей: самооцінка фінансово-економічного стану

 

Джерело: НБУ

На позитивні економічні тенденції вказують і відповіді респондентів щодо складських запасів готової продукції і використання виробничих потужностей.

У ІІІ кварталі підприємства промисловості погіршили оцінку достатності виробничих запасів, причому передусім це стосується експортоорієнтованих підприємств.

Це підтверджує збереження високого зовнішнього попиту на український промисловий експорт.

У той же час в економіці зросла питома вага респондентів, які працюють "майже на повну потужність" - з 55,1% у ІІ кварталі до 60,3%.

З одного боку, зниження обсягів вільних потужностей вказує на поступове вичерпання можливостей відновлювального зростання економіки, з іншого боку - на виникнення потреб в інвестиціях.

Що стосується очікувань підприємств на короткострокову перспективу (3 місяці), то дослідження виявило поліпшення оцінок щодо очікуваної динаміки обсягів реалізації.

При цьому дещо послабився оптимізм щодо зовнішніх ринків збуту, що пов'язано з негативними новинами зі світових фінансових ринків і поширенням песимізму щодо перспектив розвитку світової економіки.

Українські підприємства під кінець року також "остигають" в контексті короткострокового планування інвестицій та підбору персоналу, хоча баланс відповідей залишається позитивним.

При цьому в більш тривалій перспективі (12 місяців) плани з розширення штату лише посилюються, причому найбільш активно налаштовані до набору кадрів підприємства торгівлі, видобувної промисловості і сільського господарства.

Кадрові плани українських підприємств на 12 місяців, % респондентів

 

Джерело: НБУ

Очікування щодо відпускних цін підтверджують наше бачення того, що вага витрат в українській економіці зростає. Всі опитані галузі відчувають, що ціни на використовувані ними ресурси будуть рости набагато швидше, ніж ціни на продукцію, що ними випускається.

Зокрема, зростання витрат на одиницю випущеної продукції в найближчі 12 місяців очікують 73,5% підприємств енергетики і 53,3% підприємств обробної промисловості.

Резерви НБУ "перевели в готівку", валютні споживчі кредити заборонені

За даними Національного банку України, нетто-купівля іноземної валюти на роздрібному ринку у вересні склала 2,1 мільярда доларів, що є рекордним показником з кризової осені 2008 року.

Високі потреби готівкового валютного ринку, а також забезпечення платежу за імпортний газ - 0,9 мільярдів доларів змусили Національний банк України активізувати інтервенції.

За підсумками вересня НБУ продав на 2 мільярди доларів більше, ніж придбав.

При цьому міжнародні резерви Нацбанку за місяць скоротилися на 3,3 млрд. доларів - різниця в 1,3 мільярда пояснюється сильним здешевленням євро, британського фунта, австралійського долара і золота.

Показники валютного ринку, мільярдів доларів

 

Джерело: НБУ

Головною причиною активізації попиту на готівкову валюту стали негативні новини з приводу можливості нового витка світової економічної кризи, посилені ажіотажем навколо зміни правил обміну готівкової валюти в Україні.

НБУ продовжує дотримуватися політики мінімізації курсових коливань і готовий витрачати резерви задля підтримки обмінного курсу.

Однак посилення девальваційних очікувань у суспільстві є сильним ризиком для стабільності національної валюти та розвитку банківського кредитування: купівлі іноземної валюти у вересні супроводжувалися зняттям депозитів фізичних осіб, що ще більше обмежувало ліквідність банківської системи.

У той же час президент підписав закон, одна з норм якого забороняє споживче кредитування фізичних осіб в іноземній валюті.

У середньостроковій перспективі ця заборона зменшить валютний ризик, прийнятий на себе громадянами України, тобто послабить політичну значимість обмінного курсу, а також знизить тиск на готівковий валютний ринок: купівля іноземної валюти з метою здійснення платежів по кредиту складає помітну частину роздрібного попиту.

На сьогодні сукупний портфель споживчих кредитів і кредитів на авто в іноземній валюті становить 7,9 мільярдів доларів, що відповідає 31% всіх кредитів, виданих українськими банками фізичним особам.

Споживчі кредити фізособам в іноземній валюті, мільярдів доларів

 

Джерело: НБУ

Уряд очікує приїзду МВФ через тиждень

Прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що візит місії Міжнародного валютного фонду очікується 24 жовтня. Україна ще не відповіла на ключове питання МВФ: як забезпечити поліпшення фінансової ситуації в НАК Нафтогаз Україна без підвищення цін на газ для населення.

Зокрема, проект держбюджету на 2012 рік передбачає випуск ОВДП для рекапіталізації Нафтогазу на суму 12 мільярдів гривень.

У той же час МВФ напевно буде обережно ставитися і до загальних показників державних фінансів. Враховуючи той факт, що витрати бюджетної системи активізуються в останні місяці року, Фонд напевно буде чекати підсумкової статистики державних фінансів за результатами 2011 року.

До того ж, враховуючи перспективу парламентських виборів 2012 року, Фонд, швидше за все, чекатиме і остаточного затвердження держбюджету на 2012 рік, оскільки в ході парламентських слухань у нього можуть бути внесені значні зміни.

В цілому, отримання кредитних коштів від МВФ цього року малоймовірно - відновлення кредитування Україні варто очікувати лише у першому півріччі 2012 року.

На даний момент Україна вже відстала від початкового графіка виділення кредитів МВФ на три транші загальною сумою 3 мільярди SDR, що еквівалентно 4,7 мільярдам доларів.

Завдяки врожаю динаміка рослинництва перевищила 20%

За даними Державної служби статистики, зростання обсягів сільськогосподарського виробництва за 9 місяців 2011 року склало 13,7%.

Такий результат був досягнутий завдяки високому врожаю: зростання в рослинництві склало 21,1%.

До 1 жовтня було зібрано 39,7 мільйонів тон. Зростання врожаю зернових по відношенню до попереднього року становить 17%.

Ця цифра буде коректуватися вгору у зв'язку з триваючим збиранням врожаю кукурудзи, який обіцяє бути дуже великим. Динаміка врожаю позитивна по більшості культур, але не однорідна.

Зокрема, зростання врожаю пшениці склало 32,5%, а ячменю - лише 6,7%. Причиною цього є скорочення в поточному році посівних площ під ячмінь на 15%.

Оскільки сільськогосподарська статистика за вересень не розчарувала нас, ми підтверджуємо оцінку зростання реального ВВП України в ІІІ кварталі 2011 року на рівні 5%. При цьому даний показник може бути навіть перевиконаний.

Олексій Блінов, начальник аналітичного відділу Альфа-Банку (Україна)

 
 

Загрузка...
 
© 2005-2012, Економічна правда. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Економічну правду".
  
  
Авторизація
Для авторизації використовуйте ті самі ім'я і пароль, що і для коментування публікацій на "Українській правді".


Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом Facebook