Українська правда
Поштова розсилка:
Пошук:
Замовити розсилку
Знайти
  RSS    PDA    Архів
Економічна правда
  Понеділок, 7 травня 2012, останнє оновлення: 7 хвилин тому

Химери виробництва: горілка витісняє молоко

Затвердження проекту бюджету без нарощування видаткової частини покращує фон для переговорів з МВФ. Однак фонд, напевно, не буде робити швидких оцінок і стежитиме за подальшим перебігом подій, включаючи виконання бюджету-2011.

Фото УП

За даними Держстату, промислове виробництво у вересні зросло на 6,4% порівняно з 2010 роком. За дев'ять місяців цей показник підвищився на 8,6%. Уповільнення динаміки - у серпні зафіксоване зростання на 9,6% рік до року - було очікуваним.

Хоча у вересні метал дешевшав, середньодобова виплавка сталі українськими підприємствами залишалася стабільною, і падіння виробництва в галузі на 3,6% щодо попереднього місяця було обумовлено насамперед календарним чинником - у вересні на один день менше, ніж у серпні.

Однак на відміну від попередніх місяців в металургії не спостерігалося ефекту низької бази, і на тлі помірного зниження обсягів виробництва до попереднього місяця динаміка сектора скоротилася з 18,7% порівняно з 2010 роком до 7%, що збіглося з очікуваннями експертів Альфа-банку.

У жовтні аналітики установи очікують на подальше погіршення показника: зростання в металургії становитиме лише 0-3%.

Зміна промислового виробництва, %

 

Джерело: Держстат

Урожай оживив харчопром

Помітною подією вересня стали показники харчової галузі. Рясний урожай трансформувався в різке зростання виробництва соняшникової олії - на 38,8% рік до року і цукру - на 35,4%.

Також у річному вираженні сильно зросло виробництво алкогольних напоїв. Зокрема, випуск горілки збільшився на 56,3% порівняно з 2010 роком. Це обумовлено ефектом низької бази: з 1 вересня 2010 року в Україні на 30% були підвищені відпускні ціни на спирт, що обвалило виробництво алкогольних напоїв у тому місяці.

Пожвавлення виробництва за перерахованими товарними групами забезпечило у вересні 2011 року зростання в харчовій промисловості на 6,2% рік до року. Таким чином, вересень став першим місяцем 2011 року, коли харчовій галузі вдалося зафіксувати позитивний показник динаміки.

Проте за хорошим загальним показником ховається низка негативних тенденцій. Зокрема, триває падіння виробництва яловичини через багаторічну тенденцію скорочення поголів'я великої рогатої худоби. Незважаючи на зростання роздрібних цін, у вересні зменшилося виробництва молока та молочної продукції.

Зміна виробництва деяких продуктів харчування, %, рік до року

 

Джерело: Держстат

Машинобудування зберігає за собою статус найбільш швидко зростаючої галузі вітчизняної промисловості. Локомотивом росту залишається транспортне машинобудування: виробництво легкових автомобілів за дев'ять місяців збільшилося на 50%, вантажних вагонів - на 40,5%.

Експерти банку очікують, що в четвертому кварталі 2011 року промисловість і далі помірно зростатиме. Вони також підтверджують прогноз зростання промислового виробництва на 7,5% за підсумками 2011 року.

Вільна торгівля з СНД: статус-кво

Вісім країн СНД підписали договір про зону вільної торгівлі. З одинадцяти країн СНД до угоди не приєдналися Азербайджан, Таджикистан та Узбекистан.

Незважаючи на гучне політичне звучання цих домовленостей, в економічному сенсі вони мало що змінюють. Режими вільної торгівлі на двосторонній основі між країнами СНД діють з середини 1990-х років, і ця угода лише "кодифікує" їх.

При цьому в новому багатосторонньому договорі закріплюються вилучення і обмеження. До того ж, підписаний договір нічого не змінює в контексті діючих обмежень за результатами антидемпінгових і спеціальних розслідувань.

Позитивним моментом може стати вдосконалення механізмів врегулювання торговельних суперечок, однак дієвість цих змін ще повинна підтвердитися на інституційно-практичному рівні.

Цей договір не набере чинності миттєво: він повинен бути ратифікований країнами-учасницями. Як відомо, угода про зону вільної торгівлі в СНД від 1994 року так і не почала працювати - її ратифікували не всі держави.

Незважаючи на відсутність кардинальних змін, остання угода є важливою політичною декларацією в контексті високих ризиків введення нових обмежувальних заходів у торгівлі між країнами регіону.

Важливо зазначити, що зона вільної торгівлі в СНД, на відміну від участі у митному союзі з Білоруссю, Казахстаном і Росією, не суперечить ні членству України в СОТ, ні перспективам підписання угоди про зону вільної торгівлі з ЄС.

Роль СНД та ЄС у зовнішньому товарообігу України, %

 

Джерела: Держстат, Альфа-банк

У той же час Україна та ЄС оголосили про завершення переговорів щодо зони вільної торгівлі. Документ ще не підписаний. Передбачається, що він стане частиною політичної угоди про асоціацію. Зокрема, були узгоджені такі питання.

1. Мита на імпорт автомобілів в Україну. Передбачається ввести безмитну квоту в розмірі 45 тисяч штук, а мита будуть стягуватися або з більшого обсягу, або якщо частка європейських автомобілів на вітчизняному ринку перевищить 20-25%.

2. Експортне мито на насіння соняшнику. Лібералізації українського експорту в ЄС підлягає квота в розмірі 100 тисяч тонн. Для обсягів експорту, що перевищують це значення, діятиме нинішній режим, узгоджений при вступі України до СОТ, тобто закріплення експортного мита на рівні 10% з 2012 року.

Для порівняння: в 2010 році Україна експортувала в ЄС 82,8 тисячі тонн насіння соняшнику із загального експорту 409,7 тисячі тонн.

На відміну від домовленостей щодо зони вільної торгівлі в СНД, в даному випадку мова йде про кардинальні зміни правил торгівлі України з одним із її ключових партнерів. Однак запрацює цей режим не раніше 2013 року.

МВФ прочитає проект бюджету-2012

Верховна рада прийняла в першому читанні проект закону про держбюджет України на 2012 рік. Документ не зазнав істотних змін і прийнятий з урядовими параметрами. Зокрема, бюджетний дефіцит запланований у розмірі 24,1 мільярда гривень, що відповідає 1,6% ВВП. Як відомо, план на 2011 рік - 35,3 мільярда гривень.

Тепер в уряду є два тижні, щоб доопрацювати проект до другого читання.

Затвердження проекту бюджету без нарощування видаткової частини покращує фон для переговорів з МВФ, місія якого почне роботу в Києві цього тижня. Однак фонд, напевно, не буде робити швидких оцінок ситуації з державними фінансами і стежитиме за подальшим перебігом подій, включаючи виконання бюджету-2011.

Невирішеним залишається і питання фінансів "Нафтогазу" - центральне у дискусії України і МВФ з економічної політики. По суті, перед Україною та фондом стоїть завдання створення нової програми співпраці, оскільки система орієнтирів економічної політики була написана рік тому і вимагає актуалізації.

Олексій Блінов, начальник аналітичного відділу "Альфа-банку Україна"

 
diko29 _ 25.10.2011 19:45
Прогнозы на футбольные события, договорные матчи - f.i.x.e.d.m.a.t.c.h*c.o.m*u.a
 

Загрузка...
 
© 2005-2012, Економічна правда. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Економічну правду".
  
  
Авторизація
Для авторизації використовуйте ті самі ім'я і пароль, що і для коментування публікацій на "Українській правді".


Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом Facebook