Українська правда
Поштова розсилка:
Пошук:
Замовити розсилку
Знайти
  RSS    PDA    Архів
Економічна правда
  Понеділок, 7 травня 2012, останнє оновлення: 7 хвилин тому

Тижневий огляд фінансових ринків

Золото продовжує дорожчати. Хоча в середині жовтня спостерігалася корекція ціни до 1 620 доларів за унцію, після невдалої зустрічі міністрів фінансів єврозони ця тенденція змінилася, і почалося нове зростання ціни на метал.

Український міжбанківський валютний ринок

Протягом тижня, з 24 по 28 жовтня, курс долара до гривні на міжбанку стабілізувався. Волатильність порівняно з попереднім тижнем помітно зменшилася.

Порівнюючи із закриттям сесії минулої п'ятниці, 21 жовтня, курс долара 28 жовтня трохи знизився і знаходився у дещо вужчому діапазоні - 8,004-8,008.

Гривневі залишки комерційних банків на кореспондентських рахунках НБУ за вказаний період суттєво зросли - з 11,8 мільярда гривень до 16,4 мільярда гривень.

Світовий валютний ринок

Європейські та азійські ринки торгуються з позитивним настроєм на хвилі оптимізму щодо вирішення боргових проблем Європи. Євро, реагуючи на рішення ЄС, оновив семитижневі максимуми.

В середу лідери Євросоюзу досягли згоди з питання продовження боротьби з борговою кризою в регіоні і, схоже, змогли заспокоїти інвесторів. На валютних ринках ризикові валюти зміцнилися проти долара.

У свою чергу, долар знизився проти основних конкурентів, досягнувши нових багатотижневих мінімумів в парах з євро, австралійським доларом і швейцарським франком, а також довгострокового мінімуму в парі з єною після того, як звіт по ВВП США показав зростання економіки у третьому кварталі вище прогнозів - плюс 2,5%.

Дані за третій квартал показали істотне відновлення активності, враховуючи несприятливі умови на ринках. Це показало, що повернення до рецесії малоймовірне.

У ході зустрічі лідерів ЄС було досягнуто згоди щодо рекапіталізації банків, проте документ набере чинності тільки після того, як інші розділи європейської програми з виходу з кризи будуть завершені, повідомив прем'єр Великобританії Девід Кемерон.

Велися розмови, що розмір EFSF буде збільшений з 440 мільйонів євро до 1 трильйона євро. Крім того, було прийнято рішення про дисконт з боргу Греції у розмірі 50%, а також про вливання 125 мільярдів євро для рекапіталізації банків.

Такий дисконт за боргом Греції дозволить знизити рівень боргу до 129% ВВП, який в поточних обставинах, на думку джерел, міг досягти до кінця 2011 року 180% ВВП.

Валютна пара євро-долар пройшла рівень 1,4200, зазначивши пікові максимуми під позначкою 1,4247, але потім знову скоректувалася до 1,4170. Однак зростання євро, швидше за все, буде недовгим, оскільки влада ЄС навряд чи досягне компромісу.

Гравці продовжують побоюватися для євро ризиків, пов'язаних з реалізацією рішень саміту ЄС. Якщо через погіршення настроїв ринків пара опуститься нижче 1,4050, метою стане 1,4000.

Як підвищувальні ризики для долара експерти називають "невпорядковану" реструктуризацію боргу Греції, втрату Іспанією чи Італією доступу на ринки або зниження рейтингу Франції.

Проте, додають вони, якщо все ж будуть втілені в життя рішення саміту ЄС щодо рекапіталізації банків, EFSF і структурних реформ в Італії, то ці ризики знизяться.

Знижувальними ризиками для долара може стати запуск програми "Кількісного пом’якшення" ФРС або "прискорення темпів зростання світової економіки, крім Європи, та поліпшення ситуації на європейських фінансових ринках".

Зростання валютної пари фунт-долар отримало підтримку завдяки позитивній динаміці акцій США і загальному ослабленню долара США. Британський фунт сягнув семитижневого максимуму відносно долара на позначці 1,6115. В даний момент пара знижується і може досягти 1,6045-1,6035, а потенційно - 1,6005.

Голова Банку Англії Мервін Кінг натякнув на необхідність додаткового стимулювання економіки і зазначив, що країна переживає найслабші темпи відновлення після рецесії за останні 70 років, так що ризик повернення в рецесію дуже великий.

Дефіцит балансу поточних операцій Великобританії значно звузився у другому кварталі, в основному за рахунок зростання доходів за портфельними інвестиціями за кордоном.

При цьому, макроекономічна статистика Великобританії залишається досить слабкою, а разом з високим рівнем інфляції, у середньостроковій перспективі у фунта стерлінгів є всі шанси здати позиції проти долара і японської єни.

Вирішення питання суверенного боргу дозволить банкам Великобританії уникнути рекапіталізації, бо вони знаходяться у кращому стані, ніж інші європейські банки.

Японська єна продовжує дорожчати. Валюта досягла рекордного максимуму проти долара, спровокувавши розмови про ймовірність швидкої інтервенції Центробанку.

У четвер вранці Банк Японії зробив кроки щодо пом'якшення монетарної політики. У ході засідання ЦБ розширив програму стимулювання. Більшістю голосів банк розширив програму купівлі активів до 55 трильйонів єн - 724 мільярдів доларів - з 50 трильйонів єн. Облікова процентна ставка залишилася у діапазоні 0-0,1%.

Мінфін країни також занепокоєний, що сильна єна суттєво вплине на японський експорт, особливо на автоіндустрію, що може підірвати відновлення економіки країни після землетрусу і цунамі.

Валютна пара долар-єна минулого тижня сягнула нових мінімумів з часів закінчення Другої світової війни, відзначившись на позначці 75,65.

Ринок депозитів фізосіб

На ринку депозитів фізичних осіб сформувалося прогнозоване збільшення депозитних ставок в національній валюті у низці банків. Очевидно, тенденція зростання процентних ставок триватиме до кінця 2011 року.

Найімовірніше, ставки за депозитами зростатимуть планомірно. Найбільш ударними темпами зростали середні ставки за прибутковими депозитами - без права поповнення і часткового зняття: банки зацікавлені в стабільному залученні коштів на певний термін і хочуть уникнути їх непрогнозованої зміни.

Основне зростання ставок спостерігається на "короткі" гроші - до трьох місяців. Це пов'язано, передусім, з браком ресурсів в банківській системі України.

Процентні ставки за депозитами склалися такі.

За депозитами у гривні: на місяць - 1,5-15% річних, середня - 7,9%, на три місяці - 5,2-14%, середня - 11%, на півроку - 7,5-14,7%, середня - 12,3%, на рік - 10,5-15,5%, середня - 13,3%. Усі значення середніх ставок зросли.

За вкладами у доларах: на місяць - 1-5,8% річних, середня - 3,5%, на три місяці - 1-7,8%, середня - 4,9%, на півроку - 1-8,3%, середня - 5,7%, на рік - 2,5-9%, середня - 6,3%. Середні ставки за депозитами в доларах дещо впали.

За вкладами у євро: на місяць - 0,5-4,5% річних, середня - 2,3%, на три місяці - 0,5-6,8%, середня - 3,4%, на півроку - 0,6-7,3%, середня - 3,9%, на рік - 0,8-7,8%, середня - 4,6%. Ставки в євро показують тенденцію до зростання, крім місячних депозитів.

Аналіз проводився за даними вісімнадцяти банків з найбільшим обсягом термінових вкладів фізичних осіб.

Ринок кредитування фізосіб

Ситуація на ринку кредитування порівняно з минулим тижнем не змінилася. Найнижчі ставки пропонуються за короткостроковими позиками.

Кілька банків підвищили ставки за автомобільними кредитами. На кінець періоду умови автокредитів склалися такі: початковий внесок - 0-60% від вартості авто, термін - до семи років, фіксована процентна ставка з терміном кредитування на рік - 7-22,8% річних, на три роки - 14,5-17,5%, на п'ять років - 15,5-22,8%.

Плаваюча ставка фіксується на перший рік кредитування і перебуває у межах 9,8-18% річних. Разова комісія - від 150 гривень до 3% від суми кредиту.

Також не змінилися умови іпотечного кредитування: від 15% річних при оформленні короткострокових позик, і 15,5-18,5% - на термін до 20 років. Розмір авансу - від 20% вартості об'єкта, одноразової комісії - 0,99-2% від суми кредиту.

Кількість гравців на ринку споживчого кредитування зросла, але ставки не падають. Є такі види споживчих позик.

1. Кредити без застави або під поручительство третьої особи: реальна ставка з урахуванням усіх комісій - 30-60,2% річних.

2. Під заставу нерухомості: термін - до п'яти років, розмір - не більше 40% від вартості застави, ставка - 16,5-27,2% річних.

3. Під заставу депозиту: на термін дії депозиту, ставка - плюс 2-6% річних до ставки депозиту у гривні і плюс 5-11% для застав у вигляді депозиту в іноземній валюті.

4. Кредитування учасників власних зарплатних проектів: термін - один-два роки, розмір - три-п'ять окладів, реальна ставка - 28-36% річних.

Багато банків за кредитами для учасників зарплатних проектів встановлюють додаткову комісію за зняття грошей з карткового рахунку в розмірі від 50 гривень до 4% від суми зняття, що значно підвищує реальну вартість кредиту.

Ринок банківських металів

Золото продовжує дорожчати. Хоча в середині жовтня спостерігалася корекція ціни до 1 620 доларів за унцію, після невдалої зустрічі міністрів фінансів єврозони ця тенденція змінилася, і почалося нове зростання ціни на метал.

Головна причина зростання подорожчання золота - недовіра інвесторів у надійність євро і долара та успіх заходів, які здійснюють ЄС і США з порятунку своїх економік.

На думку аналітиків Barclays Capital, в кінці 2011 року золото коштуватиме 1 875 доларів за унцію, в кінці першого кварталу 2012 року - 1 930 доларів за унцію, в кінці другого кварталу 2012 року - 2 075 доларів за унцію.

Золото може почати дешевшати лише в разі вирішення економічних проблем в Євросоюзі і США. На саміті ЄС в Брюсселі 26-27 жовтня було вирішено надати безпрецедентний пакет допомоги Греції. Це 50-процентна реструктуризація державного боргу країни, обсяг якого становить 350 мільярдів євро.

Був також узгоджений план рекапіталізації європейських банків. До червня 2012 року вони повинні довести частки своїх первинних капіталів до 9% від рівня своїх активів. Європейський стабілізаційний фонд буде збільшений до 1 трильйона євро.

Крім того, буде створена додаткова фінансова стабілізаційна структура для залучення грошей від зарубіжних країн і приватних кредиторів. Після оприлюднення цих рішень вартість золота зросла на тлі зменшення курсу американської валюти.

Відтак, десятирічний період зростання цін на цей метал став найбільш тривалим періодом збільшення ціни, принаймні, з 1920 року.

Основними чинниками підтримки вартості золота, яке розглядається інвесторами як надійніша альтернатива нестабільним валютам і схильним до серйозних коливань, акціям, залишаються боргова криза в Європі і прискорення інфляції в різних країнах.

Ціни на золото на українському ринку варіювалися у межах 435-455 гривень за грам у злитках по 100 грамів.

Володимир Скидан, перший заступник голови правління Брокбізнесбанку

Владислав Стельмах, начальник відділу арбітражних операцій Брокбізнесбанку

Антон Сухоруков, директор департаменту корпоративного бізнесу Брокбізнесбанку

Наталія Синявська, перший заступник голови правління Брокбізнесбанку

 
 

Загрузка...
 
© 2005-2012, Економічна правда. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Економічну правду".
  
  
Авторизація
Для авторизації використовуйте ті самі ім'я і пароль, що і для коментування публікацій на "Українській правді".


Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом Facebook