Українська правда
Поштова розсилка:
Пошук:
Замовити розсилку
Знайти
  RSS    PDA    Архів
Економічна правда
  Понеділок, 7 травня 2012, останнє оновлення: 7 хвилин тому

100 випускників Києво-Могилянської Бізнес Школи [kmbs] досліджували прорив Грузії

Спільнота випускників Києво-Могилянської Бізнес Школи [kmbs] організувала чотириденне дослідження Грузинського прориву. Популярність цієї країни зараз на піку, і ми вирішили самі зрозуміти, що ж насправді відбувається з політикою та бізнесом Грузії.
Спільнота випускників Києво-Могилянської Бізнес Школи [kmbs] організувала чотириденне дослідження Грузинського прориву. Популярність цієї країни зараз на піку, і ми вирішили самі зрозуміти, що ж насправді відбувається з політикою та бізнесом Грузії. Так, 30 вересня 100 випускників kmbs вилетіли в Тбілісі, і попереду на нас чекали зустрічі з бізнесменами, політиками, Президентом Михаїлом Саакашвілі, відвідування культурних та духовних центрів Грузії. Нижче – ключові висновки побаченого, почутого і «вловленого» в Грузії.

Де ми були і що робили


По-перше, у рамках бізнес-туру в Грузію відбулися зустрічі з різними сторонами: чиновниками (представниками освіти, Міністерства економіки, Національного Інвестиційного агентства), бізнесменами (топ-менеджементом «Borjomi»), Президентом Михаїлом Саакашвілі. По-друге, ми відвідали культурні і духовні місця, які найбільш шановані в Грузії (монастир Бодбе, міста Сигнагі та Мцхета). По-третє, ми заглибилися в одну з таємниць, яка відкриває грузинську культуру і традиції – винну культуру (збір винограду, візит на винний завод «Кіндзмараулі»). По-четверте, у нас були традиційні грузинські застілля, без яких неможливо зрозуміти Грузію. І по-п’яте, ми використовували кожну можливість поговорити з «рядовими» грузинами – як вони сприймають грузинський прорив. Усі ці частини сформували комплексне враження про феномен Грузії.

Політика і державне правління


Найбільше Грузія вражає своїми реформами і реформаторами. Протягом останніх шести років ВВП країни зросло вдвічі, були проведені колосальні покращення в податковій системі, митниці, міліції, приватизації, лібералізації економіки, у легкості ведення бізнесу, боротьбі з корупцією (переглянути повний перелік реформ). Швидкість змін дуже висока. Ключовою подією туру був прийом у Резиденції Президента Грузії, де відбулася півторагодинна зустріч випускників kmbs з Михаїлом Саакашвілі. Вражають люди, які працюють у державному апараті – молоді прогресивні професіонали з вільною англійською мовою та західною освітою. Михаїл Саакашвілі заявив, що серед працівників Уряду та Адміністрації Президента він – найстарший працівник (зараз йому 43 роки). Трьом міністрам Грузії менше тридцяти років. Президент неоднократно наголошував, що в грузинському правлінні діє меритократія – принцип, коли керівні посади посідають найбільш здібні люди, незалежно від соціального походження та фінансового статусу. Дуже швидко розвивається інфраструктура Грузії. Лише за минулий рік ця небагата невеличка країна збудувала 1000 км нових доріг. Декан kmbs Олександр Саврук підмітив, Грузія інвестує в показові речі, а не «показушні»: нові храми, адміністративні будівлі, які стають символами нової Грузії. Мрія Президента Саакашвілі – збудувати 200-поверховий хмарочос у Грузії. Грузинським державотворцям вдається змінювати ментальність громадян. Країна ще відносно небагата, але більше грузинів зараз повертаються в країну, ніж емігрують. 80% молоді підтримує новий курс Грузії. Як мені сказав один таксист: «Я повинен надіятися на себе, а не на державу. Грузинське правління мені не заважає – це найбільший подарунок.» Випускники kmbs багато дискутували, наскільки Грузії вдається будувати демократію. Наприклад, при реформуванні міліції в один день звільнили 20 тисяч працівників МВС. Навряд чи можна обійтися без жорстких рішень, коли йде боротьба з корупцією або з розділенням політики та бізнесу. Можливо, ці рішення можуть здатися недемократичними. Саакашвілі взяв відповідальність на себе, і задля довгострокового результату пішов проти тих, хто хотів зберегти «статус кво» при попередньому режимі. Чи така логіка сприяє демократії?! Грузинські правлінці є візіонерами – вони творять мікс Сінгапуру та Швейцарії, а не просто будують новий міст чи збільшують пенсії. Грузії поки що далеко до рівня життя як однієї країни, так і іншої. Але вони уже на шляху досягнення своєї візії.

Бізнес

Державне правління Грузії працює значно ефективніше, ніж приватний сектор. Як прокоментував Олександр Саврук, державою можна керувати, але бізнесом держави – ні. Бізнес не може бути одразу структурований – він має «вирости» зсередини, у своїх природніх ритмах, разом з самими бізнесменами та їхніми компаніями. А державні реформи можна проводити цілеспрямовано та неопосередковано, що значно швидше. У деяких випускників спочатку був скепсис від розвитку грузинського бізнесу. Але тоді нам нагадали, що у 2004 році Грузія була фактично без промисловості та електроенергії - це була дуже бідна, корумпована і злочинна держава. Тому, хоч грузинський бізнес вигдядає менш розвиненим, ніж український, але темпи розвитку бізнес-середовища дуже високі. Цікаво, що зараз найталановитіша молодь іде працювати в державні органи, а не в бізнес – сьогодні саме в реформах твориться історія Грузії. Ймовірно, що згодом значна частка талантів зможе себе реалізувати і у проривних бізнесових проектах. Ми не побачили великих супермаркетів чи торгових центрів. Одна з причин – населення країни менше п’яти мільйонів. Але інша причина – в Грузії мало великих компаній. Ймовірно, з кожним роком їх ставатиме більше. У нас було дві контрастні зустрічі з грузинськими топ менеджерами. Перша зустріч – з Зазою Кіквадзе, генеральним директором IDS Borjomi Georgia (мінеральна вода Борджомі). Це дійсно мультинаціональна компанія з надсучасними заводами, яка готується до IPO. Друга зустріч – візит на винний завод «Кіндзмараулі» за 100 км від Тбілісі, де бабусі вручну клеять акцизи та наклейки на пляшки вина. Загалом склалося відчуття, що грузинські бізнесмени можуть багато що взяти від українських колег. В Україні є ключова відмінність – великий внутрішній ринок, який дозволяє бізнесу вирости всередині країни. Тому українські компанії можуть виходити на міжнародні ринки більш підготовленими. Також українським інвесторам варто звернути увагу на Грузію – наприклад, Приватбанк і компанії Петра Порошенка уже там.

Грузини

Перше, що ми відмітили – грузини дуже гостинні і люблять українців.:) Як сказав Каха Шенгелія, президент Кавказького університету і за сумісництвом тамада на нашому застіллі, Чорне море нас об’єднало назавжди - у кожному українському супермаркеті є Боржомі, а вулиці Тбілісі всіяні жовтими автобусами «Богдан». Відчувається великий вплив релігії у Грузії. Навіть один із символів піднесення Грузії є те, що Патріах персонально хрестить третю і подальших дітей в сім’ї для підтримки народжуваності. Будуються нові храми і шануються старі. Я прогулювався містом о 8-ій ранку, і усі пішоходи, водії перехрещувалися, коли проходили повз храм. Та й у кабінеті Михаїла Саакашвілі ми помітили багато православних ікон. Країна виглядає відносно небагатою, в дечому ще «непричесаною», але, наприклад, нічне Тбілісі вражає ілюмінацією та новими архітектурними спорудами. Захоплюють прозорі будівлі міліції, естетична Резиденція Президента, Новий Міст Свободи, телевежа з освітленням, що нагадує про новорічну ялинку. Навіть Президент наголосив, що архітектура дуже важлива для ведення змін в країні. Грузини вміють надавати послуги. Я був задіяний в організацію туру, дуже багато співпрацював з грузинською стороною. Вони вміють стати на місце клієнта, і колосально перевищують очікування. Грузини для нас закривали на годину центральний пішохідний Міст Миру, спеціально для нас включили один з центральних фонтанів, Президент знайшов півтори години між двома перельотами для зустрічі з 100 українськими бізнесменами. Мистецтво надавати послуги у крові грузинів. Жителі Тбілісі зазвичай знають кілька мов. Російську мову в побуті не почуєш, хоча покоління старше 30 років нею володіє. Але багатьом грузинам у Тбілісі легше розмовляти англійською, ніж російською. Грузинський випускник ВУЗу не може отримати диплом бакалавра без вільного володіння англійською мовою. Ті грузини, з якими я спілкувався, вірять у майбутнє Грузії. Вони знають, що їм ще багато чого треба зробити, настрій у них проактивний. Вони відчули покращення життя та ефективність роботи держави. І вони готові самі зробити вклад у прорив Грузії.

Українська група випускників kmbs

Бізнес-тур в Грузію був першою закордонною поїздкою Спільноти випускників kmbs. Нам особливо приємно, що тур був ініційований не стільки зсередини kmbs, скільки Радою випускників – 21-им випускником, кожен з яких представляє свою групу. У турі кожен зі 100 випускників мав змогу не тільки зустрітися зі знайомими зі своєї групи МВА, але й познайомитися з колегами з інших груп. Кожен з нас виніс свої висновки по Грузії. Країна феноменальна, неоднозначна, і варта на увагу. В тому числі і в бізнесовому плані. Виявляється, багато випускників kmbs уже співпрацюють з грузинським бізнесом. Ймовірно, що після цієї поїздки бізнес-партнерств ще побільшає. А ми уже зайнялися підготовкою нових подій для Спільноти випускників kmbs – слідкуйте за анонсами kmbs.

 

Загрузка...
Загрузка...
 
© 2005-2012, Економічна правда. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Економічну правду".
Економічна правда не несе відповідальності за інформацію, розміщену компаніями у розділі "Прес-релізи".
Редакція також може не поділяти думок, висвітлених у прес-релізах.
  
  
Авторизація
Для авторизації використовуйте ті самі ім'я і пароль, що і для коментування публікацій на "Українській правді".


Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом Facebook